مراسم تشییع جنازه جلال طالبانی در سلیمانیه برگزار شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption تابوت طالبانی پیچیده در پرچم کردستان عراق وارد فرودگاه سلیمانیه شد

مراسم تشییع جنازه جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق عراق در شهر سلیمانیه در کردستان عراق برگزار شده است.

روز جمعه، ۱۴ مهر (۶ اکتبر)، هواپیمای حامل جنازه رئیس جمهوری سابق عراق در فرودگاه سلیمانیه، از شهرهای اقلیم کردستان عراق، به زمین نشست. تابوت حاوی پیکر جلال طالبانی در پرچم کردستان عراق پیچیده شده بود و هنگام خروج تابوت از هواپیما، بیست و یک تیر توپ به احترام رئیس جمهوری سابق شلیک شد و دسته موزیک نظامی سرود ملی عراق را نواخت.

در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، دولت مرکزی این کشور پروازهای بین‌المللی به مقصد کردستان را ممنوع کرد اما به هواپیمای حامل جنازه جلال طالبانی مجوز ویژه برای ورود به فرودگاه سلیمانیه داده شده بود.

+ جلال طالبانی درگذشت

+ جلال طالبانی؛ جای خالی رهبر بانفوذ در روزهای حساس کردستان عراق

فوآد معصوم، رئیس جمهوری عراق که در سال ۲۰۱۴ جانشین جلال طالبانی شد، در فرودگاه از جنازه رئیس جمهوری سابق استقبال کرد. آقای معصوم هم مانند جلال طالبانی از کردهای عراق است.

شماری از مقامات ارشد عراقی و نمایندگان کشورهای خارجی برای شرکت در مراسم تشییع جنازه جلال طالبانی به عراق سفر کردند. از ایران محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در راس هیئتی از مقامات ایرانی در این مراسم شرکت کرد. آقای ظریف بلندپایه‌ترین مقام خارجی است که برای این منظور به سلیمانیه سفر کرده است. طالبانی روابط خوبی با جمهوری اسلامی و گروه‌های سیاسی شیعه در عراق داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبانی اولین رئیس جمهوری عراق پس از سقوط صدام حسین و از رهبران مهم کردهای این کشور بود

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان نیز در مراسم حضور داشت. برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در هفته گذشته باعث ناخرسندی دولت‌های عراق، ترکیه و ایران شده است.

همه‌پرسی استقلال کردستان در زمانی برگزار شد که جلال طالبانی از سلامت کافی برای اظهار نظر در مورد آن برخوردار نبود و مشخص نیست که به این همه‌پرسی چه واکنشی نشان می‌داد. حزب اتحادیه میهنی کردستان، که رهبری آن در دست طالبانی بود، از این همه‌پرسی حمایتی نه چندان مشتاقانه به عمل آورده است.

جلال طالبانی روز سه‌شنبه این هفته پس از یک دوره بیماری طولانی در سن 83 سالگی در بیمارستانی در آلمان درگذشت. او از سال ۲۰۱۲ به این سو بیمار بود.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس Reuters
Image caption ادای احترام رئیس جمهوری عراق
حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری اقلیم کردستان
حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه ایران