تظاهرات مخالفان استقلال در بارسلون اسپانیا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تخمین زده می شود که حداقل ۳۵۰ هزار نفر به خیابان آمده باشند

هزاران نفر در شهر بارسلون، مرکز منطقه خودمختار کاتالونیا، به خیابان آمده‌ و خواهان حفظ یکپارچگی اسپانیا و لغو نتیجه همه پرسی استقلال کاتالونیا شده اند.

شرکت کنندگان در راهپیمایی روز یکشنبه (۸ اکتبر) پرچم‌های اسپانیا و کاتالونیا را در دست داشتند. آن‌ها پلاکاردهایی حمل می کردند که در آن نوشته شده بود "ما با همدیگر قوی تر هستیم" و "کاتالونیا اسپانیاست."

این بزرگ ترین گردهمایی در حمایت از باقی ماندن کاتالونیا در اسپانیاست که در هفته های اخیر برگزار می شود. تخمین زده می شود که حداقل ۳۵۰ هزار نفر به خیابان آمده باشند.

روز شنبه نیز در سایر شهرهای اسپانیا راهپیمایی‌های در حمایت از وحدت و حفظ تمامیت ارضی اسپانیا برگزار شده بود.

همه پرسی استقلال کاتالونیا هفته گذشته برگزار شد. حدود ۴۳ درصد از مجموع دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند که ۹۰ درصد آن ها به جدایی از اسپانیا رای دادند.

دولت اسپانیا هشدار داده است که اجازه نمی دهد کاتالونیا از اسپانیا جدا شود.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، هرگونه اعلام استقلال توسط دولت منطقه‌ای کاتالونیا را بی نتیجه توصیف کرده و گزینه لغو خودمختاری این منطقه را محتمل دانسته است.

او روز شنبه (۷ اکتبر) در مصاحبه‌ای با روزنامه الپاییس همچنین هرگونه میانجی‌گری برای حل این بحران را رد کرد و گفت: "دولت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال به جایی نرسد."

ماریانو راخوی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد به اختیارات مندرج در اصل ۱۵۵ قانون اساسی که به پارلمان ملی اجازه دخالت در اداره یک منطقه خودمختار را می دهد متوسل شود، گفت همه گزینه‌های قانونی را در دست بررسی دارد.

ماریانو راخوی افزود که قصد دارد نیروهای پلیس ملی که پیش از همه پرسی به کاتالونیا اعزام شده اند را تا پایان بحران در این منطقه مستقر نگه دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption نخست وزیر اسپانیا گفت تضمین خواهد کرد هرگونه اعلام استقلال کاتالونیا به جایی نرسد

مقام‌های دولت منطقه ای کاتالونیا گفته‌اند به دنبال رای مثبت مردم به استقلال از اسپانیا، این رای را در پارلمان کاتالونیا به بحث خواهند گذاشت؛ به همین خاطر، گمانه زنی ها درباره این که پارلمان کاتالونیا سه شنبه آینده به طور یکجانبه اعلام استقلال کند بالا گرفته است.

قرار است کارلس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا، سه‌شنبه (۱۰ اکتبر) در پارلمان کاتالونیا نطق کند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا جلسه دوشنبه پارلمان کاتالونیا را به حال تعلیق در آورده است.

به دنبال برپایی همه‌پرسی کاتالونیا، دولت اسپانیا تمام تلاش خود را به کار بست تا مانع از برگزاری آن شود. در این میان نیروهای پلیس با خشونت با مردمی که خواهان شرکت در این رای‌گیری بودند، برخورد کرد.

آن برخورد با واکنش‌های گسترده‌ای رو‌به‌رو شد و نماینده دولت اسپانیا در کاتالونیا از تمامی افرادی که توسط نیروهای پلیس زخمی شده‌اند، پوزش خواسته است.

انریکه میلو، نماینده ویژه دولت اسپانیا در کاتالونیا در عین حال دولت کاتالونیا را مسئول برگزاری "همه‌پرسی غیرقانونی" دانسته است.

آقای میلو "به نیابت" از ماموران پلیسی که در عملیات برای متوقف کردن روند همه‌پرسی دست داشتند، پوزش خواسته است.

در جریان حملات پلیس که در مواردی به خشونت کشیده شد، صدها نفر از مردم در مناطق مختلف کاتالونیا زخمی شدند. در آن عملیات ۳۳ پلیس نیز آسیب‌هایی متحمل شدند.

موضوعات مرتبط