ترامپ وزیر خارجه‌اش را به چالش هوش دعوت کرد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ و رکس تیلرسون هر دو در عالم سیاست تازه‌وارد هستند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وزیر خارجه کشورش را به چالش آزمون هوش دعوت کرده است. این یکی از جدیدترین شواهد اختلاف بین آقای ترامپ و رکس تیلرسون، وزیر خارجه است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی، پیشتر گزارش کرده بود که آقای تیلرسون پشت سر دونالد ترامپ، او را "کودن" خوانده بود. فردای انتشار این گزارش، آقای تیلرسون یک جلسه خبری گذاشت و به سوال‌های گوناگون خبرنگاران پاسخ داد به جز اینکه آیا واقعا چنین اظهار نظر تندی درباره رئیس جمهوری کرده یا نه.

مجله فوربز با آقای ترامپ به تازگی گفتگویی انجام داده و از جمله درباره همین موضوع از او پرسیده است. آقای ترامپ در پاسخ همان جواب همیشگی‌اش را داده که اینها به نظرش "خبر دروغند" اما در عین حال گفته: "اگر واقعا گفته باشد، باید یک آزمون هوش بین ما برگزار شود. بعد خواهم گفت چه کسی برنده می‌شود."

آقای ترامپ قرار است در روز سه‌شنبه یک ناهار کاری با وزیر خارجه داشته باشد.

پیشتر هم گزارش‌هایی از اختلاف نظرهای رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا منتشر شده بود و صاحب نظران سیاسی در آمریکا گاهی دولت را متهم کرده بودند که با یک صدا صحبت نمی‌کند. مثلا آقای ترامپ با زبان تهدید درباره کره شمالی حرف می‌زند و وزیر خارجه به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای فرونشاندن روابط ملتهب دو کشور است.

حتی یک بار آقای ترامپ در حساب توییترش درباره تلاش‌های وزیر خارجه برای گفتگو با کره شمالی نوشت که او "وقتش را تلف می‌کند."

در گزارش شبکه ان‌بی‌سی همچنین آمده بود که رکس تیلرسون در تابستان قصد استعفا از دولت را داشته اما به اصرار معاون رئیس جمهوری بر سر کار خود مانده است. در جلسه خبری هفته گذشته، آقای تیلرسون این بخش از گزارش را انکار کرد و گفت او هیچگاه قصد استعفا نداشته که کسی بخواهد او را به ماندن در دولت ترغیب کند.

نیویورک تایمز هم قبلا گزارش کرده بود که آقای تیلرسون از اینکه آقای ترامپ نمی‌تواند اصول اولیه سیاست خارجی را یاد بگیرد اظهار شگفتی کرده بود.

رکس تیلرسون هم مانند آقای ترامپ در دنیای سیاست تازه وارد است اما طرفداران دولت، به دلیل سوابق او در مدیریت شرکت نفتی عظیم "اکسون" آقای تیلرسون را دارای توانایی‌های لازم برای تصدی پست دیپلمات ارشد کشور می‌دانند.

چند روز پیش سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که از حزب جمهوری‌خواه است، در جواب این سوال که چه کسانی مراقبند کشور به ورطه بحران نرسد، از وزیر خارجه، وزیر دفاع و رئیس دفتر آقای ترامپ نام برد، اما از رئیس جمهوری چیزی نگفت.

آقای ترامپ که از دهن به دهن گذاشتن با دوست و دشمن ابایی ندارد، با این هم حزبی خود در توییتر وارد جدل شد و حالا به نظر می‌رسد که آقای تیلرسون هم در معرض چنین برخوردهایی است.

در واشنگتن صحبت از کناره‌گیری آقای تیلرسون فراوان است و از حالا نام‌هایی برای جایگزینی احتمالی او ورد زبان‌ها شده است؛ از جمله نیکی هیلی، فرستاده آمریکا در سازمان ملل متحد و جان بولتون، فرستاده آمریکا در سازمان ملل در دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش و از منتقدان سرسخت ایران.