رهبر اپوزیسیون کنیا از شرکت در انتخابات کناره گیری کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption اهورو کنیاتا از سال ۲۰۱۳ رئیس‌جمهور کنیا است

رالیا اودینگا، رهبر اپوزیسیون کنیا، انصراف خود را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که قرار بود ۱۶ روز دیگر برگزار شود.

آقای اودینگا گامروز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) گفت با کناره گیری او، کمیسیون انتخاباتی کنیا از فرصت کافی برای اصلاح سازوکار برگزار انتخابات در این کشور در فضایی آرام برخوردار خواهد بود.

دیوان عالی کنیا، انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت (مرداد) را به خاطر یافتن شواهد تخلف در روند برگزاری انتخابات لغو کرد. اهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا، در آن انتخابات پیروز شده بود.

وی ضمن انتقاد شدید از دیوان عالی به خاطر لغو انتخابات، آمادگی خود را برای رقابت مجدد با رهبر اپوزیسیون اعلام کرد.

ویلیاو روتو، معاون اول رئیس جمهور کنیا، امروز از کمیسیون انتخابات خواست که با اعلام انصراف رالیا اودینگا از رقابت، آقای کنیاتا را به عنوان پیروز انتخابات اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

انتخابات مجدد ریاست جمهوری قرار بود یک هفته دیگر برگزار شود. اما ۱۰ روز پیش، کمیسیون انتخابات کنیا اعلام کرد که رای گیری برای ریاست جمهوری را ۹ روز دیگر عقب انداخته و این رای‌گیری روز ۲۶ اکتبر برگزار خواهد شد.

کمیسیون انتخابات در توضیح دلیل این تعویق گفت چون هنوز اصلاحات کافی در روند رای‌گیری انجام نشده است.

با بالاگرفتن منازعه‌ها، ناظران درباره داغ‌تر شدن تنش‌های سیاسی در کنیا بیمناک‌ بودند. در درگیری‌های بعد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۷، حدود ۱۲۰۰ نفر کشته شده بودند.

رئیس‌جمهور مستقر کنیا چندی پیش در یک گردهم‌آیی انتخاباتی با هوادارانش که از تلویزیون کشور هم پخش می‌شد، گفته بود: "چهار نفر در دیوان عالی، کودتا کرده‌اند".

موضوعات مرتبط