پلیس در نیویورک و لندن درباره اتهام‌های غول سینمای هالیوود تحقیق می‌کند

هاروی واینستین از ریاست شرکتی که خود از موسسانش بود، برکنار شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاروی واینستین از ریاست شرکتی که خود از موسسانش بود، برکنار شد

پلیس نیویورک و لندن گفته‌اند درباره اتهام‌های آزارهایجنسی هاروی واینستین، یکی از بزرگترین تهیه‌کنندگان فیلم در هالیوود، تحقیق می‌کنند. آنها به دنبال مدارکی هستند که ممکن است آقای واینستین را به دادگاه بکشد.

پلیس نیویورک اعلام کرده تحقیقاتش بروی اتهام‌هایی است که آغاز آنها به سال ۲۰۰۴ باز می‌گردد و همچنین پی‌گیر آنست که دریابد آیا اتهام‌های دیگری هم پیرامون رفتار آقای واینستین با زنان وجود دارد.

بازپرسان نیویورکی در پی گفتگو با یک شاکی هستند که اتهامی مربوط به سال ۲۰۰۴ را طرح کرده است.

پلیس متروپولیتن لندن هم اعلام کرده در حال بررسی اتهام‌هایی مربوط به دهه ۸۰ میلادی است.

وکلای هاروی واینستین می‌گویند او به صراحت هرگونه اتهامی که مربوط به رابطه جنسی بدون رضایت" بوده باشد را رد می‌کند.

پلیس نیویورک از تمام کسانی که تاکنون سکوت کرده‌ بودند و شکایت خود از آقای واینستین را رسما به ثبت نرسانده‌ بودند دعوت کرده پا پیش بگذارند و به پلیس مراجعه کنند.

روز پنجشنبه (۱۲ اکتبر) جی. پیتر دونالد، دستیار کمیسر نیویورک گفت: "بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شده پلیس نیویورک می‌خواهد مطمئن شود که اتهام ثبت شده‌ای در این باره بدون رسیدگی باقی نماند. تا این لحظه هنوز شکایت مکتوبی پیدا نکردیم اما از هرکس که اطلاعاتی در این باره دارد درخواست می‌کنیم قدم پیش بگذارد."

با گسترش یافتن دامنه اتهام‌ها درباره آزارجنسی ستارگان زن هالیوودی، اکنون تعداد بیشتری از نام‌های آشنا صنعت سینمای آمریکا علیه این غول تجارت فیلم سخن گفته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از بالا چپ به راست؛ گوئینت پالترو؛ آنجلا جولی؛ کارا دلوین؛ لئا سیدو؛ روزانا آرکت و میرا سوروینو همگی از 'تجربه آزاردهنده' خود با هاروی واینستاین سخن گفته‌اند

هاروی واینستین از تهیه‌کنندگان فیلم‌های مشهوری مانند شکسپیر عاشق، سخنرانی پادشاه و پالپ فیکشن است و برنده اسکار هم بوده است.

هفته گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز گزارشی جنجالی منتشر کرد که در آن ادعای آزار جنسی تعدادی از کارکنان و هنرپیشه‌های زن هالیوود علیه آقای واینستین مطرح شده بود. مواردی که در این گزارش آمده بود به سه دهه فعالیت او در سینما مربوط می‌شد.

بعد از انتشار این گزارش آقای واینستین ۶۵ ساله عذرخواهی کرد و گفت که مدتی به مرخصی خواهد رفت.

او گفت: "شیوه‌ای که من در گذشته با همکارانم رفتار کردم، باعث آزار بسیار شده و من صادقانه عذرخواهی می‌کنم."

امروز (پنجشنبه) گزارش شد او برای دریافت خدمات روان و رفتاردرمانی به یک کلینیک در آریزونا مراجعه کرده است.

با وجود این او چند روز پیش گفت علیه گزارش نیویورک تایمز که در آن گفته شده بود او دست کم هشت مورد آزار جنسی را به صورت توافقی حل و فصل کرده، شکایت خواهد کرد.

هاروی واینستین به عنوان یکی از قدرتمندترین تهیه‌کنندگان هالیوود شناخته می‌شد و از بنیانگذاران شرکت میرامکس و بعد از آن واینستین است.

بیشتر ادعاهایی که در گزارش نیویورک‌تایمز علیه او مطرح شده اتهام آزار جنسی زنانی جوانی است که می‌خواستند وارد دنیای سینما شوند.

حق نشر عکس Rex/Shutterstock
Image caption کیت بکینسیل، بازیگر بریتانیایی هالیوود که اینجا در مراسم افتتاحیه فیلم هوانورد در کنار هاروی واینستاین ایستاده آخرین ستاره سینما است که از تجربه خود پرده برداشته است

همزمان کیت بکینسیل، بازیگر بریتانیایی هالیوود هم داستان رویارویی "ناراحت‌کننده" خود با آقای واینستاین به سال ۲۰۰۴ که او تنها ۱۷ سال داشت سخن گفته و فاش کرده که در آن سال به دعوت آقای واینستین به اتاق او در هتل ساووی لندن رفته و وقتی در را گشوده با این تهیه کننده سینما در حالی که جامه حمام بر تن داشته روبرو شده و پس از این که از نوشیدن الکل امتناع کرده و گفته باید زودتر به خانه بازگردد چرا که فردا باید به مدرسه برود، اتاق را ترک کرده است.

"سال‌ها بعد او از من پرسید که آیا آن‌ شب با من کاری کرده بود یا نه و من دریافتم که او نمی‌تواند به خاطر بیاورد که آیا او مرا آن‌شب آزار داده یا نه."

کارا دلوین، هنرپیشه و مدل بریتانیایی هم ادعا کرده آقای واینستاین در حین این که او سعی داشته اتاق را ترک کند، برای بوسیدن او تلاش کرده است.

اما تامپسون، فیلم‌ساز هم به برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی گفته از نظر او در ایامی که شرکت میرمکس امتیاز فیلم ننی مک‌فی او را در اختیار داشته آقای واینستاین (مالک وقت میرمکس) رفتاری "زورگویانه" با او داشته است.

او گفته اطلاعی درباره جزئیات اتهام‌های جنسی طرح شده علیه آقای واینستاین ندارد اما شنیدن این اخبار او را شگفت زده نکرده چرا که از نظر او "این یک اپیدمی در سیستم (هالیوود) است."

"من فکر نمی‌کنم بشود او (هاروی واینستاین) را معتاد جنسی خواند. او یک یغماگر است که در کمین قربانیان خود می‌نشیند؛ این دو با هم تفاوت دارند."

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاروی واینستین و همسر بریتانیایی‌اش، جورجینا چپمن، طراح مد که در پی علنی شدن این اتهام‌ها از او جدا شد

جین فوندا، هنرپیشه سرشناس آمریکا هم به برنامه هارد تاک بی‌بی‌سی گفته زنانی که اکنون علیه هاروی واینستاین صحبت می‌کنند تاکنون جرات نکردند در این باره حرفی بزنند چرا که او بسیار قدرتمند بود و آنها ترسیده بودند.

"بیشتر این زنان در دوران بیست سالگی با این تجربه روبرو شده‌اند. و از این که دهان گشودن آینده حرفه‎ای آنها را نابود کند هراس داشتند."

جین فوندا اضافه کرده او امیدوار بوده این زنان همان پارسال که او نخستین بار این اتهام‌ها را شنید، پا پیش می‌گذاشتند.

زنانی که نیویورک‌تایمز با آنها صحبت کرده مدعی شده‌اند که آقای واینستین آنها را مجبور کرده او را ماساژ دهند یا بدن برهنه‌اش را ببینند.

بعد از انتشار گزارش نیویورک تایمز یک مجری زن هم مدعی شد که آقای واینتسین حدود ده سال پیش در راهرو رستورانی که روی عموم بسته بود، مقابل او خودارضایی کرده است.