مقابله پلیس کشمیر با تظاهرات علیه سرقت موی زنان

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس کشمیر گفته است که تاکنون هیچ زنی برای شکایت رسمی در مورد سرقت موی خود به آنان مراجعه نکرده اما براساس شنیده‌ها تحقیقات در این زمینه را راسا به جریان انداخته است

بریدن موی زنان در کشمیر تحت اداره هند این منطقه را دستخوش بحران کرده و پلیس برای جلوگیری از اعتراض مردم به این واقعه محدودیت‌هایی را به اجرا گذاشته است.

جدایی‌طلبان کشمیری که با ادامه حکومت هند بر این سرزمین مخالفند از مردم دعوت کرده‌اند در پایان نماز روز جمعه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر)، دست به تظاهرات بزنند و علیه بریده شدن موی زنان در خواب اعتراض کنند. آنان پلیس کشمیر را به بی‌توجهی به این واقعه متهم کرده‌اند.

طی هفته‌های اخیر، حدود یکصد زن کشمیری که دارای موی بلند بودند گفته‌اند که هنگام خواب مهاجمان ناشناس موی سر آنها را بریده و با خود برده‌اند. آنان "مو دزدها" را عامل این حملات دانسته‌اند اما در این مورد اطلاعات دیگری نداده‌اند.

تاکنون، هیچکس مدعی مشاهده "مو دزدها" نشده و هویت و انگیزه آنان هم مشخص نیست.

+ پاکستان از موضع رهبر ایران در قبال کشمیر استقبال کرد

+ بازداشت یک رهبر جدایی طلب در کشمیر هند

+ پاکستان جدایی‌طلب کشمیری را 'شهید استقلال' نامید

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس برای جلوگیری از تظاهرات معترضان به سرقت موی زنان در بخش‌هایی از سرینگر محدودیت‌هایی را به اجرا گذاشته است

بریدن موی زنان در خواب از نواحی مختلف کشمیر گزارش شده و در برخی مناطق، زنان محلی را وحشت‌زده کرده است. به گزارش منابع خبری هند، زنانی که هدف این حملات قرار گرفته‌اند رسما به پلیس شکایتی نکرده‌اند احتمالا به این دلیل که زنان مسلمان مایل نیستند در این مورد با مردان غریبه صحبت کنند.

پلیس محلی گفته است حتی بدون داشتن شاکی، براساس آگاهی‌های به دست آمده، راسا در صدد رسیدگی به موضوع برآمده زیرا ادامه این دستبردها آرامش مردم را برهم زده است.

با اینهمه، جدایی‌طلبان کشمیری پلیس را به نادیده گرفتن تعدی به موی زنان مسلمان متهم کرده و خواستار برگزاری تظاهرات اعتراضی شده‌اند.

در واکنش به دعوت به تظاهرات، مقامات امنیتی در کشمیر در بخش‌هایی از سرینگر، پایتخت تابستانی کشمیر محدودیت‌ رفت و آمد و تجمع برقرار کرده‌اند تا مانع از برگزاری تظاهرات اعتراضی شوند. با توجه به احساسات ضد هندی در میان جدایی‌طلبان کشمیری، نگرانی آنان این است که این تظاهرات به خشونت کشیده شود.

علاوه بر کشمیر، از برخی مناطق داخل هند هم اخباری از سرقت موی زنان توسط "آرایشگران نامرئی" منتشر شده است. نخستین خبر از دستبرد به موی زنان از ایالات راجستان منتشر شده بود اما از آن زمان، رسانه‌های هند صدها واقعه مشابه را در دست کم از هفت ایالت واقع در شمال هند گزارش کرده‌اند.