امیدواری مردم غزه به پایان خصومت بین حماس و فتح

حق نشر عکس EPA
Image caption شادی مردم غزه از توافق حماس وفتح اما آیا این توافق‌نامه ادامه خواهد یافت

بعضی از فلسطینیان ساکن غزه پس از شنیدن خبرتوافق حماس و فتح به خیابان‌ها ریختند و به شادمانی پرداختند اما فلسطینیان دیگری هم بودند که با احتیاط بیشتری ازاین توافق صحبت می کردند وامیدوار بودند که خصومت ده‌ساله بین حماس و فتح که به آرمان ملی فلسطینیان صدمه زده، واقعا پایان پیدا کند.

براساس این توافقنامه ای که در مصربه امضا رسید تشکیلات خودگردان فلسطینی تا اول ماه دسامبر کنترل کامل نوارغزه را به‌دست خواهد گرفت.

یک سال بعد از پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی، در سال ۲۰۰۷ ماموران تشکیلات خودگردان از نوار غزه اخراج شدند و این بخش از سرزمین‌های فلسطینی تحت کنترل حماس قرارگرفت.

نعیم خطیب، پدرشش فرزند می‌گوید: "حماس نرمش‌پذیری بیشتری از خود نشان داده است. این مارا امیدوارکرده است که مردم واقع‌گرا شده‌اند و خود را فلسطینی می‌دانند و نه بخشی از گروه اسلام‌گرای جهانی."

نعیم خطیب سپس افزود :"هنوز مشکلات زیادی باقی است که باید حل و فصل شود اما بدون این توافق وضعیت اسف‌باری پیش خواهد آمد که من از اینکه در آن قرار بگیرم بیزارم."

حق نشر عکس EPA
Image caption مردم غزه تا بیست ساعت درروز برق ندارند

در پی تشدید اختلافات سیاسی بین حماس و فتح وتحت فشارمالی قرارگرفتن حماس از سوی محمود عباس، قریب به دومیلیون فلسطینی ساکن نوارغزه با رنج ومشقت زیادی روبروبوده اند.

تصفیه آب‌ آلوده در نوار غزه تقریبا به حال تعلیق درآمده است و در نتیجه فاضلاب به دریای مدیترانه ریخته می‌شود.

تشکیلات خودگردان فلسطینی مالیات زیادی برای مواد سوختی تنها نیروگاه نوارغزه تعیین کرده است که باعث کاهش واردات برق از اسرائیل شده است.

Image caption به‌دلیل کارنکردن دستگاه های تصفیه، آب آلوده فاصلاب غزه به دریای مدیترانه ریخته می‌شود

مردم غزه فقط چند ساعت در روز برق دارند و این باعث می‌شود تصفیه آب آلوده و فاضلاب به خوبی انجام نگیرد.

حقوق بیکاری بیش از ۶۰ هزار کارمند تشکیلات خودگردان فلسطینی به یک سوم کاهش یافته است.

حال با امضای این توافق‌نامه انتطار می‌رود که بعضی از تحریم‌ها برداشته شود.

امل یک معلم ساکن غزه گفت:" امیدواریم که برق فورا دوباره برقرارشود. این یکی از نیازهای اساسی یک زندگی معمولی است. من فکرمی کنم که برق مشکل فاضلاب را هم حل خواهد کرد. ما مردم غزه شدیدا به دریا وابسته‌ایم و امیدواریم که آب دریا دوباره تمیز شود."

با امضای موافقت‌نامه جدید، نیروهای تشکیلات خودگردان به گذرگاه‌های مرزی بازخواهند گشت که باعث تسهیل ورود و خروج کالاها و رفت و آمد مردم خواهد شد.

امل می گوید: "ما می خواهیم برای درمان وتحصیل آزادانه به کرانه غربی، مصر و اسرائیل رفت‌وآمد داشته باشیم . اقدام در این زمینه باعث می‌شود که ما احساس کنیم این توافق‌نامه جدی است."

توافق‌نامه های قبلی به نتیجه نرسید واعلامیه‌های اخیر در قاهره معلوم نکرده است که مشکلات درازمدت چگونه حل وفصل خواهد شد؛ از جمله سرنوشت ۲۵ هزارعضو گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس.

حق نشر عکس EPA
Image caption عزام الاحمد (دوم راست) و صلاح العروری (دوم چپ) توافق‌نامه جدید را در حضور وزیر اطلاعات مصر (نفر وسط) امضا کردند

حماس از سوی اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی شناخته شده است. آمریکا و اتحادیه اروپا حامیان عمده مالی تشیکلات خودگردان فلسطینی هستند اما حمایت از دولت وحدت ملی که حماس عضو آن است برایشان مشکل خواهد بود.

قراراست قبل از اجلاس تمام جنبش‌های سیاسی فلسطینیان در بیست ویکم ماه نوامبر مذاکرات پیچیده‌تری بین حماس و فتح انجام گیرد.

مصطفی برغوتی، دبیرکل جبهه ابتکار ملی فلسطین در مورد این توافق‌نامه گفت: "آنچه اتفاق افتاده گام خوبی است، مثبت است اما این تازه اول کاراست. چند هفته آینده بسیارحساس خواهد بود چون باید آنچه مورد توافق قرارگرفته از حرف به عمل درآید. بعد از آن تمام فلسطینیان ونه تنها حماس وفتح، باید در مورد دولت وحدت ملی و تاریخ انتخابات تصمیم بگیرند."

بعضی از گزارش‌ها حاکی است که اگرهمه چیزبه خوبی پیش برود محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به‌عنوان بخشی از تلاش‌های برقراری صلح، برای اولین بار بعد از ده‌سال از نوارغزه دیدارخواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آیا محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بعد از ده‌سال از نوارغزه دیدارخواهد کرد؟

این تحولی بزرگ خواهد بود زیرا یک نظرسنجی تازه درسرزمین‌های فلسطینی نشان می‌دهد که درمجموع ۶۷ در صد از فلسطینیان و ۸۰ درصد از ساکنان غزه خواهان استعفای محمود عباس هستند.

دلایلی وجود دارد که محمود عباس در هشتادودوسالگی بیشتر به میراث سیاسی خود می‌اندیشد و چیزی برای ازدست دادن ندارد.

حماس هم که شاخه ایدئولوژیک اخوان المسلمین است، می‌بیند که درتحولات اخیرمنطقه‌ای در طرف نادرستی قرارگرفته است.

حماس که با انزوای هرچه بیشترروبروست دست کمک به سوی قاهره دراز کرده است.

ازسوی دیگر رهبران مصرهم شدیدا خواستاربهبود وضع امنیتی شبه جزیره سینا هستند که مرز با نوارغزه است و بعد از سال های پرتلاطم در پی بهارعربی مصرمایل است دوباره نقش یک قدرت میانجی در منطقه را بر ‌عهده گیرد.

موضوعات مرتبط