دادگاه بریتانیا جدا کردن کامل پسران و دختران را در یک مدرسه اسلامی 'تبعیض جنسیتی' دانست

معترضان به جداسازی پسران و دختران در مدارس در مقابل دادگاه حق نشر عکس SOUTHALL BLACK SISTERS
Image caption معترضان به جداسازی پسران و دختران در مدارس در مقابل دادگاه

دادگاهی در بیرمنگام جدا کردن کامل پسران و دختران را در یک مدرسه اسلامی "تبعیض جنسیتی" و "غیرقانونی" دانست.

آفستد -اداره نظارت بر آموزش بریتانیا که زیر نظر پارلمان فعالیت می‌کند- از دادگاه تجدید نظر خواسته بود حکم دادگاه قبلی را درباره مدرسه هجرت در بیرمنگام دوباره بررسی کند.

در این مدرسه که دانش‌آموزانی از چهار تا شانزده سال را در رده های مختلف می‌پذیرد، از کلاس پنجم به بعد دخترها و پسرها کاملا از هم جدا هستند، در راهرو، در کلاس درس، در حیاط، در باشگاه و سفرهای آموزشی و تفریحی.

بازرسان آفستد این موضوع را نقض قانون برابری جنسیتی مصوب سال ۲۰۱۰ خوانده و از این مدرسه خواسته بودند در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.

اما دادگاه این نظر را رد کرده و حکم کرده بود که دیدگاه بازرسان درباره موضوعی که برای عموم اهمیت دارد "خطا" بوده است.

وکلای آفستد در دادگاه تجدید نظر استدلال کردند که جداسازی کامل پسران و دختران، سبب می‌شود دختران برای زندگی در بریتانیای امروزی "آماده نباشند."

قضات دادگاه تجدید نظر رای دادند که این مدرسه بر خلاف قانون برابری جنسیتی، بین دختران و پسران تبعیض قائل شده اما این دعوی را که مدرسه، برای پسران امتیازاتی بیشتر قائل شده مردود دانستند.

پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر، آماندا اسپیلمن بازرس ارشد مدارس بریتانیا گفت نهادهای آموزشی نباید به دلیل جنسیت با شاگردان رفتار متفاوتی داشته باشند:

"این تبعیض است و تبعیض خطاست. این پسرها و دخترها را از [تجربیات] زندگی فرای کلاس درس و مدرسه محروم می‌کند و سبب می‌شود آنها برای زندگی در بریتانیای امروزی آماده نشوند."

حدود بیست پرونده مشابه دیگر در این باره در بریتانیا در جریان است.

در بریتانیا مدارس پسرانه و دخترانه وجود دارند اما در این مورد دخترها و پسرها در یک مدرسه پس از پنج سالگی از هم جدا می‌شده‌اند.