دادگاهی شدن یازده نفر در کنیا به جرم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی

کیسه‌های پلاستیکی در زباله‌گاهی در نایروبی پایتخت کنیا حق نشر عکس Reuters
Image caption کیسه‌های پلاستیکی در زباله‌گاهی در نایروبی پایتخت کنیا

یازده نفر در کنیا به جرم استفاده از کیسه‌های پلاستیکی (نایلونی) دیروز (پنج شنبه دوازده اکتبر) در دادگاهی در شهر بندری مومباسا محاکمه شدند.

این افراد دست‌فروشانی بودند که سیب و نیشکر در کیسه‌های پلاستیکی می‌فروختند.

دولت کنیا از حدود دو ماه پیش تولید، فروش و استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کرده تا با آلایندگی زیان‌بار ناشی از استفاده بی‌رویه از پلاستیک مقابله کند.

این افراد اولین کسانی بودند که به این جرم در دادگاه محاکمه شدند و به همین دلیل با اخطار آزاد شدند. تولید، فروش و استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در کنیا تا چهل هزار دلار جریمه مالی و تا چهار سال زندان دارد.

به جز کنیا ۹ کشور دیگر هم اقدام مشابهی انجام داده‌اند اما فقط یکی از آنها -روآندا- توانسته قانون را واقعا به اجرا درآورد.

کنیا در میان این کشورها سخت‌گیرانه‌ترین قانون را وضع کرده است.

حق نشر عکس Getty Images

استفاده بی رویه از پلاستیک بخصوص کیسه‌های پلاستیکی حیات جانداران را به خصوص دریاها و اقیانوس‌ها به شدت در معرض خطر قرار داده است؛ پژوهش‌های علمی نشان داده‌اند که ذرات ریز پلاستیک با ورود به بدن فیتوپلانکتون‌ها وارد چرخه غذایی شده‌اند.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده که حدود ۹۰ درصد پرندگان دریایی مواد پلاستیکی بلعیده‌اند و احتمالا حداقل بخشی از این پلاستیک‌ها در بدن آنها باقی مانده است.

در ماه فوریه امسال تحقیقی که به درخواست سنای استرالیا انجام گرفت نشان داد حدود ۳۵ میلیارد قطعه پلاستیک قابل رویت در آبهای پیرامون استرالیا وجود دارد که آنها را تبدیل به "سوپ پلاستیک" کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سازمان ملل در روز جهانی اقیانوس‌ها: برای سلامت آبهای جهان چاره اندیشی کنید

در سال ۱۹۶۰، شاید در بدن کمی بیش از ۵ درصد پرندگان قطعات پلاستیکی پیدا می‌شد اما با روال کنونی، تا ۲۰۵۰ این رقم به ۹۹ درصد کل پرندگان دریایی خواهد رسید؛‌ یعنی تقریبا هیچ پرنده ای نخواهد بود که از این آلودگی متاثر نشده باشد.

این وضعیت، دانشمندان و نهادهای بین‌المللی را به تکاپو انداخته تا برای این معضل چاره‌ای بیندیشند.

در برخی کشورها مثل بریتانیا استفاده از کیسه‌های پلاستیکی پولی شده و به رایگان به خریداران داده نمی‌شود.