هاروی واینستین؛ پلیس بریتانیا اتهام‌های جنسی جدیدی را بررسی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption هاروی واینستین در نیویورک و لندن با اتهام‌های جنسی روبه‌روست

بی‌بی‌سی کشف کرده که پلیس در بریتانیا مشغول تحقیق درباره اتهام‌های جنسی جدیدی علیه هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالیوود است.

او متهم است که در اواخر دهه هشتاد و سال‌های ۱۹۹۲، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ سه زن را در محله‌های مختلفی از شهر لندن آزار جنسی داده است.

آقای واینستین، قویا هر اتهام مربوط به رابطه جنسی بدون رضایت طرف مقابل را رد کرده است.

پلیس لندن می‌گوید در زمینه این اتهام‌ها هنوز کسی بازداشت نشده است. پلیس نیویورک هم مشغول تحقیق درباره اتهام‌های آزار جنسی و تجاوز علیه آقای واینستین است.

ده‌ها زن به این تهیه کننده هالیوودی اتهام آزار جنسی و تجاوز زده‌اند. در میان این زن‌ها، هنرپیشگان معروفی چون آنجلینا جولی، گوئینت پالترو و رز مک گوئان هم حضور دارند.

او متهم است که از موقعیت خود در صنعت فیلم سازی سواستفاده می‌کرده و از زنان می‌خواسته او را ماساژ داده یا با او رابطه جنسی داشته باشند.

هاروی واینستین، ۶۵ ساله است و فیلم‌هایش بیش از ۳۰۰ بار نامزدی اسکار را گرفته‌اند و ۸۱ بار هم برنده این جایزه سینمایی شده‌اند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی می‌گوید که دو مشکل بر سر راه پلیس در لندن است: یکی اینکه سال‌ها از زمانی که اتهام‌ها زده شده می‌گذرد و پیدا کردن شواهد سخت شده است (یکی از اتهام‌ها مربوط به ۳۵ سال پیش است). دوم اینکه آقای واینستین در آمریکا هم تحت تعقیب است و تا تکلیف اتهام‌هایش در آمریکا مشخص نشود نمی‌توانند او را برای تحقیق به بریتانیا بیاورند.

همسر واینستین در پی بالا گرفتن اتهامات آزار جنسی او را ترک کرد

تهیه‌کننده مشهور هالیوود در پی مطرح شدن اتهام آزار جنسی اخراج شد

روز شنبه آکادمی اسکار اعلام کرد که عضویت آقای واینستین را لغو کرده است. بیش از دو سوم از هشت هزار نفر عضو آکادمی اسکار به اخراج آقای واینستین رای داده‌اند.

در بیانیه آکادمی اسکار تصریح شده که اخراج این فرد تنها به دلیل خط کشی بین اعضای آکادمی و کسانی که "لیاقت عضویت در آکادمی را ندارند نیست." بلکه "پیغام این اخراج این است که دوران اغماض درباره آزارجنسی و دام گستردن شرم‌آور برای چنین رفتارهایی به سر آمده است."

پیش از آکادمی اسکار در آمریکا، آکادمی جوایز سینمایی بفتای بریتانیا هم عضویت آقای واینستین را لغو کرده بود.

وودی آلن؛ داستان وحشتناک

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هاروی واینستین تهیه کننده فیلم "آفرودیت توانا" به کارگردانی وودی آلن بوده

وودی آلن، نویسنده، بازیگر و فیلمساز مشهور آمریکایی هم، درباره اخبار مربوط به آقای واینستین اظهار نظر کرده و گفته که برای واینستین متاسف است.

آقای آلن گفته که شایعاتی درباره واینستین شنیده بوده اما این "داستان‌های وحشتناک" را نشنیده بوده است.

وودی آلن هم سال‌ها پیش به تعرض جنسی متهم شده بود. او متهم شده بود که به دختر شریک زندگی‌اش دست درازی کرده. اتهامی که آقای آلن همیشه آن را به شدت رد کرده است. آن دختر حالا چندین سال است که همسر آقای آلن است.

هاروی واینستین تهیه کننده چند فیلم وودی آلن بوده اما آقای آلن می‌گوید که جز شایعاتی خفیف درباره رفتار واینستین چیزی "جدی" نشنیده بود.

آقای آلن گفته که برای همه کسانی که در این ماجرا دخیل بوده‌اند متاسف است. از زنانی که به آنها تعرض شده تا خود واینستین که زندگی‌اش چنین درهم و برهم بوده است.