جنگنده‌های اسرائیلی به واحدهای ضدهوایی سوریه در شرق دمشق حمله کردند

عکس آرشیوی حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی

به گزارش روزنامه اسرائیلی هارتص، جنگنده‌های اسرائیلی امروز دوشنبه ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) واحدهای ضدهوایی سوریه را در شرق دمشق، پایتخت این کشور هدف قرار داده‌اند.

اسرائیل می‌گوید که واحدهای سوری به سوی جنگنده‌های این کشور که بر فراز لبنان در حال "عملیات شناسایی" بودند‌، موشک شلیک کرده‌اند.

به گفته ارتش اسرائیل هیچ جنگنده اسرائیل مورد اصابت موشک‌های سوری قرار نگرفته و حمله "تلافی‌جویانه" جنگنده‌های اسرائیلی دو ساعت بعد از شلیک واحدهای ضدهوایی سوری در ۵۰ کیلومتری دمشق صورت گرفته است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است: "بر اساس اطلاعاتی که داریم، این واحدهای ضدهوایی در کنترل رژیم سوریه است و ما دولت سوریه را مسئول این آتشباری می‌دانیم."

مقام‌های سوری هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

ارتش اسرائیل معمولا درباره عملیات هوایی خود در سوریه و لبنان جزئیاتی منتشر نمی‌کند.

به گفنه منابع اسراییلی، این عملیات عمدتا برای مقابله با "انتقال سلاح به شبه‌نظامیان گروه‌هایی نظیر حزب‌الله لبنان" که از حمایت ایران هم برخوردار است، صورت می‌گیرد.

بنابر اعلام مقام‌های اسرائیلی، از زمان شروع جنگ داخلی سوریه، تعداد عملیات شناسایی اسرائیل افزایش یافته؛ هر چند سعی بر این است که از درگیری تصادفی با نیروهای روسی که به عقب راندن شورشیان در سوریه کمک می‌کنند، جلوگیری شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ادامه اشغال بلندی‌های جولان عامل ادامه خصومت بین سوریه و اسرائیل بوده است

ماه پیش دولت سوریه اعلام کرد که ارتش اسرائیل یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر مصیاف، در شرق این کشور را هدف قرار داده است.

رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که این حمله یک "کارخانه ساخت سلاح های شیمیایی" را هدف قرار داده بود.

حملات اسرائیل عمدتا با هدف مقابله با شبه نظامیان حزب‌الله لبنان صورت می‌گیرد.

تل‌آویو معمولا دست داشتن در این حملات را تأیید یا تکذیب نمی‌کند.

از زمان جنگ سال ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل، ارتش اسرائیل بخشی از خاک سوریه در بلندی‌های سوق‌الجیشی جولان را در اشغال داشته و حکومت سوریه همواره ادامه اشغال این بخش از خاک خود را مانع اصلی در برابر هرگونه تلاش برای صلح بین دو کشور دانسته و موضعی تند علیه اسرائیل اتخاذ کرده است.

با اینهمه در جنگ داخلی سوریه، که به تضعیف توان نظامی و نفوذ سیاسی حکومت آن کشور منجر شد، اسرائیل موضعی بی‌طرف اتخاذ کرد، اما در مواردی، هواپیماهای اسرائیلی هدف‌هایی در داخل خاک سوریه را مورد حمله قرار داده‌‌اند که معمولا انبارهای اسلحه و مهمات یا کاروان‌های حامل تسلیحات برای حزب‌الله لبنان بوده است.

مطالب مرتبط