نیروهای دولتی عراق شهر سنجار را از کردها گرفتند

کرکوک حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی عراق یک روز بعد از ورود به کرکوک، کنترل سنجار را هم به دست گرفتند

نیروهای عراقی اعلام کردند که در ادامه عملیات نظامی در مناطق مورد مناقشه با اقلیم کردستان عراق، شهر سنجار (شنگال) را به کنترل خود در آورده‌اند.

شهر عمدتا ایزدی‌نشین سنجار که در جریان حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حدود سه سال پیش خبرساز شد، در شمال غرب عراق واقع شده است.

گروه شبه‌نظامی و عمدتا شیعه حشد شعبی (بسیج مردمی) که در کنار ارتش عراق در عملیات شمال این کشور شرکت دارد، اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ کرد بدون مقاومت از شهر سنجار عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گفته حشد شعبی، نیروهای ایزدی هم در سطح فرماندهی در عملیات شرکت داشته‌ا‌ند و امروز سه‌شنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) در داخل سنجار مستقر شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان سنجار گفته است که گروهی از ایزدی‌های عراقی به نام "لالش" که در کنار گروه‌های شیعه می‌جنگیدند، اکنون کنترل شهر را در دست دارند.

به گفته ساکنان، این نیروها بدون هیچ درگیری و خشونتی وارد شهر شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption داعش بعد از اشغال سنجار در سال ۲۰۱۴ هزاران ایزدی را کشت یا اسیر کرد

سنجار در سال ۲۰۱۴ به تصرف داعش در آمد و خبرهای تکان‌دهنده‌ای از آزار و کشتار ایزدی‌های ساکن آن به دست داعش منتشر شد. نیروهای داعش بعد از اشغال این شهر هزاران مرد را کشتند و هزاران زن را به اسیری بردند.

داعش اقلیت ایزدی را کافر می‌دانست و با زنان آنها به عنوان "غنیمت جنگ با کافران" برخورد می‌کرد. نیروهای پیشمرگ کرد در سال ۲۰۱۵ سنجار را از داعش پس گرفتند.

ورود نیروهای دولتی عراق به سنجار یک روز بعد از آن صورت می‌گیرد که این نیروها توانستند وارد شهر مورد مناقشه کرکوک شوند و جاده‌های اصلی، تاسیسات مهم و ساختمان‌های دولتی آن را در اختیار بگیرند.

هدف از این عملیات که از بامداد روز دوشنبه ۱۶ اکتبر آغاز شد، "بازگرداندن امنیت" به مناطق مورد مناقشه اعلام شده بود که مهم‌ترین آن شهر کرکوک بود.

کرکوک بخشی از اقلیم کردستان نیست اما بعد از آن که نیروهای پیشمرگ کرد، گروه موسوم به دولت اسلامی را در این شهر شکست دادند، کنترل آن عملا به دست اقلیم افتاد.

این شهر در همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق هم شرکت کرد و رای به جدایی داد. اما دولت عراق در عملیات روز دوشنبه که بدون مقاومت جدی از سوی نیروهای کرد پیش رفت دوباره به این شهر مسلط شد.

موضوعات مرتبط