سازمان ملل نسبت به شرایط زندگی هزاران مهاجر در شهر صبراته لیبی اظهار نگرانی کرد

شهر صبرانه پس از سقوط معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ میلادی تبدیل به مرکزی برای قاچاق انسان شده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر صبرانه پس از سقوط معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ میلادی تبدیل به مرکزی برای قاچاق انسان شده است

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که هزاران مهاجر در شهر صبراته در شمال غربی لیبی در شرایطی بسیار دشوار زندگی می‌کنند.

این سازمان گفته است که در مجموع حدود ۲۰ هزار مهاجر شامل زن و کودک در این شهر ساحلی یا در بازداشتگاه‌ها بسر می‌برند و یا دراختیار قاچاقچیان انسان هستند.

بر اساس این گزارش، بعضی از زنان حامله هستند و کودکان زیر شش سال هم در میان کسانی که دربند قاچاقچیان انسان هستند دیده می‌شود.

این قاچاقچیان انسان پس از سقوط معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱ میلادی، شهر صبرانه را تبدیل با مرکزی برای قاچاق انسان کردند.

پناهجویانی که به شهر صبراته می‌آیند سعی کرده‌اند از این طریق خود را به اروپا برسانند.

سازمان ملل گفته است بعضی از مهاجرانی که در بند قاچاقچیان انسان بوده‌اند، مورد "سواستفاده وخشونت جنسی" هم قرار گرفته‌اند.

بگفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مقام‌های لیبی بیش از ۱۴۵۰۰ مهاجر را که پیشتر دربند قاچاقچیان بودند، هم اکنون در اختیار دارند.

این مهاجران که در خانه‌ها، مزارع و انبارهای شهر صبراته پیدا شده‌اند، به پناهگاهی در این شهر برده شده‌اند و به طور تدریجی به بازداشتگاه‌های دولتی انتقال داده می‌شوند که در آنجا سازمان‌های امدادی به آنها کمک‌های فوری می‌رسانند.

قاچاقچیان انسان با استفاده از خلا امنیتی موجود در این کشور کنترل بسیاری از مناطق صبراته را در اختیار گرفته‌اند و بعضی از آنها حتی سکوهایی هم در کنار آب برای انتقال مهاجران به قایق‌ها ساخته‌اند.

برای مدت‌ها لیبی یکی از مسیرهای اصلی پناهجویان برای رفتن به اروپا بوده است.

بیشتر پناهجویان از کشورهای مختلف آفریقایی خود را به لیبی می‌رسانند و با گذشتن از آب‌های مدیترانه سعی می‌کنند خود را به سواحل کشورهای اروپایی برسانند.

این در حالی است که از زمانی که گاردساحلی لیبی با کمک مالی و آموزشی اتحادیه اروپا تقویت شد، تعداد موارد قاچاق انسان بطرز چشمگیری کاهش یافته است.

قاچاقچیان انسان در لیبی معمولا افراد را سوار قایق‌هایی با شرایط نامناسب می‌کنند و آن‌ها را به سوی آب‌های بین‌المللی می‌فرستند؛ جایی که اگر شانس بیاورند، گروه‌های نجات آن‌ها را پیدا می‌کنند.

به دنبال توافق پارسال اتحادیه اروپا و ترکیه برای مانع شدن از ورود قایق‌ها به یونان، ایتالیا تبدیل به مقصد اصلی مهاجران غیر قانونی شده است.

سال گذشته (۲۰۱۶ میلادی) ۱۸۱ هزار مهاجر به طور غیرقانونی وارد سواحل ایتالیا شدند.

مطالب مرتبط