تظاهرکنندگان ضد فساد در خارج پارلمان اوکراین با پلیس درگیر شده اند

تظاهرکنندگان در خارج از پارلمان اوکراین
Image caption تظاهرکنندگان گفته اند تا زمانی که درخواست هایشان اجرا نشود محل را ترک نخواهند کرد

چندصد نفر از تظاهرکنندگان شب گذشته را در برابر پارلمان اوکراین روز کردند؛ آنها با زدن چادر در خارج از ساختمان پارلمان خیابان اصلی در مرکز کییف، پایتخت، را مسدود کرده و میگویند تا زمانی که اصلاحات مورد درخواستشان عملی نشود محل تظاهرات را ترک نخواهند کرد.

شب گذشته زمانی که تظاهرکنندگاه تاسیس دادگاه ضد فساد و لغو مصونیت نمایندگان پارلمان از پیگرد قانونی و تغییر در سیستم انتخاباتی را درخواست می کردند تظاهرات به درگیری کشید. چهار نفر در این درگیریها زخمی شده‌اند.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان و یکی از رهبران مخالفین و استاندار سابق یکی از مناطق اوکراین، با حضور در تظاهرات خواستار استعفای پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین شد.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین و یکی از متحدین سابق آقای ساکاشویلی، با صدور فرمانی او را از تابعیت اوکراینی محروم کرده بود و او در حال حاضر یک فرد بدون تابعیت است.

مخالفانش آقای ساکاشویلی را متهم به تلاش برای تحریک بیشتر تنشهای سیاسی در اوکراین می کنند؛ او این اتهامات را رد می‌کند.

آقای پروشنکو دیروز سه‌شنبه (۱۷ اکتبر) ظاهرا به خاطر پاسخ به درخواست های معترضان طرحی را درخصوص چگونگی سلب مصونیت نمایندگان به پارلمان پیشنهاد کرد.

گزارش ها می‌گویند درخواست دیگر تظاهرکنندگان مبنی بر تغییرات در سیستم انتخابات کنونی نیز این هفته توسط نمایندگان پارلمان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

برپاکنندگان تظاهرات در خارج پارلمان اوکراین احزاب مخالف و سازمانهای غیردولتی این کشور هستند.

سه تن از معترضین و یک افسر پلیس در درگیریها زخمی شده‌اند.

سال گذشته یکی از سازمانهای معتبر تعیین کننده شاخص فساد در رده‌بندی خود اوکراین را در میان برخی دیگر از کشورهای فسادزده جهان قرار داد.

موضوعات مرتبط