یک دادگاه دیگر هم علیه فرمان تازه مهاجرتی ترامپ رای داد

ورود یک زن با گذرنامه یمنی به فرودگاه لس آنجلس حق نشر عکس Reuters
Image caption ورود یک زن - نفر وسط - با گذرنامه یمنی به فرودگاه لس آنجلس

در پی رای دادگاه هاوایی برای توقف تازه ترین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ یک دادگاه دیگر این بار در ایالت مریلند تصمیم مشابهی گرفته است.

دادگاه فدرال مریلند گفت که سومین فرمان مهاجرتی آقای ترامپ اساسا مسلمانان را هدف می گیرد که ناقض قانون اساسی آمریکاست.

تئودور چوانگ قاضی دادگاه گفت که این ممنوعیت علیه شش کشور عمدتا مسلمان به علاوه کره شمالی و مقام های ونزوئلایی تفاوتی اساسی با دو نسخه قبلی فرمان رئیس جمهور ندارد.

بیشتر بخوانید: خشم کاخ سفید از تصمیم دادگاه مبنی بر توقف سومین فرمان مهاجرتی ترامپ

دادگاه های فدرال آن فرمان ها را به فاصله کوتاهی پس از صدور در ماه های ژانویه و مارس به خاطر آنچه گفتند علیه پیروان یک مذهب خاص تبعیض قائل می شود مسدود کرده بودند.

قاضی چوانگ اشاره کرده که آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بارها قول ممنوعیت ورود مسلمانان به کشور را داده بود.

براساس فرمان جدید آقای ترامپ که قرار بود از ۱۸ اکتبر شروع شود بیشتر شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی و بعضی مقام های دولتی ونزوئلا به مدت نامعلوم از ورود به آمریکا منع می شدند.

روز سه شنبه دریک واتسون قاضی فدرال دادگاهی در هاوایی تصمیم به متوقف کردن آن فرمان به طور موقت گرفت که از جمله در پاسخ به شکایت دادستان کل هاوایی و جمعیت مسلمانان این ایالت بود.

او در حکم خود نوشت که فرمان تازه آقای ترامپ "دقیقا مبتلا به همان نقائص و ایرادهای نمونه های قبلی این دستور است" چون به گفته او "فاقد یافته های کافی است که نشان دهد ورود بیش از ۱۵۰ میلیون نفر از شهروندان این کشورها برای منافع ایالات متحده زیانبار است."

او نوشت که این دستور "آشکارا براساس ملیت (علیه افراد) تبعیض قائل می شود" که مغایر "اصول بنیادی است که آمریکا بر آنها بنا نهاده شده."

چند دادگاه فدرال در آمریکا قبلا دو دستور مهاجرتی قبلی آقای ترامپ را که در ماه های ژانویه و مارس صادر شده بود متوقف کرده بودند. فرمان دوم برای ۹۰ روز اعتبار داشت و ۲۴ سپتامبر منقضی شد.

آقای ترامپ بلافاصله دستور مهاجرتی جدید را جایگزین آن کرد.

کاخ سفید تصمیم روز قبل دادگاه هاوایی را دارای ایراد و "خطرناک" خوانده و اشاره کرده بود که به دادگاه های مافوق اعتراض خواهد کرد.

مطالب مرتبط:

فرمان ترامپ؛ دستگاه قضایی آمریکا چه‌طور کار می‌کند

فرمان مسافرتی ترامپ برای ایرانیان در ۳۰۰ کلمه

دولت ترامپ ممنوعیت‌های سفر به آمریکا را گسترش داد

دیوان عالی بررسی دستور منع سفر قبلی ترامپ را عقب انداخت