سازمان ملل می گوید آماده ورود به رقه است

رقه حق نشر عکس Reuters

در پی رانده شدن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از شهر رقه در سوریه، سازمان ملل متحد می گوید آماده ورود به این شهر است.

یک مقام سازمان ملل در دمشق به بی بی سی گفت که دسترسی به ناحیه، اولویت اصلی آنهاست و هشدار داد که حدود ۳۰۰ هزار نفر که از شهر گریخته بودند در اردوگاه های مجاور نیازمند کمک های گسترده و فوری هستند.

امدادگران گفته اند که ممکن است ماه ها و یا حتی سال ها طول بکشد تا ساکنان متواری بتوانند به خانه هایشان برگردند.

ائتلافی به نام "نیروهای دمکراتیک سوریه" که مورد حمایت آمریکاست می گوید که کنترل کامل شهر را به دست گرفته است.

مصطفی بالی سخنگوی این ائتلاف گفت هم اکنون عملیاتی برای یافتن هسته های پنهان داعش و پاکسازی مین ها از آخرین ناحیه تحت کنترل این گروه در جریان است.

سازمان های امدادرسانی می گویند عملیات ۴ ماهه علیه داعش زیرساخت های غیرنظامی شهر را ویران کرده است.

لیندا تام، مقام سازمان ملل در دمشق پایتخت سوریه، گفت تصور نمی شود هیچ غیرنظامی ای در شهر مانده باشد و پایان نبردها به معنی "تغییری بزرگ" برای امدادرسانان است.

او گفت که گروه های امدادی برای کمک به هزاران نفری که در ده ها اردوگاه آوارگان در اطراف رقه حضور دارند در تقلا هستند. این ساکنان به آب، آذوقه و دارو نیاز دارند.

روز سه شنبه گروه "کودکان را نجات دهید" اخطار داد که بحران انساندوستانه در شمالی شرقی سوریه "به سرعت در حال اوجگیری است".

این گروه خیریه در بیانیه ای گفت که "برای بیشتر خانواده ها چیز زیادی نمانده که بخواهند به آن بازگردند و احتمالا برای چند ماه یا حتی چند سال در اردوگاه ها گرفتار خواهند بود."

حق نشر عکس Digital Globe
Image caption عکس های ماهواره ای از شهر قبل و پس از جنگ

داعش که با تعبیری خشک و خشن از شریعت اسلامی از سراسر جهان نیرو جذب می کرد برای مرعوب کردن ساکنان ناراضی شهرها از سر بریدن، شکنجه و حتی مصلوب کردن استفاده می کرد.

رقه یکی از اولین شهرهای بزرگی بود که داعش در سال ۲۰۱۴ اشغال کرد و برای سه سال کنترل آن را در دست داشت.

در طول این سال ها هزاران جهادی به فراخوان ابوبکر بغدادی رهبر داعش به این شهر مهاجرت کردند.

این گروه هنوز پایگاه هایی دارد که یکی از بزرگترین آنها در کنار رود فرات در جنوب شرقی استان دیرالزور است.

با این حال نیروهای دولتی سوریه و ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه عملیاتی جداگانه در این استان را با هدف به دست گرفتن کنترل یک گذرگاه مهم در مرز عراق شروع کرده اند.

داعش در عراق هم متحمل شکست های جدی شده است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز سه شنبه گفت که نیروهای مورد حمایتش تقریبا ۹۴ هزار کیلومتر مربع از خاک عراق و سوریه که داعش در سال ۲۰۱۴ گرفته بود را آزاد کرده اند. گفته شد که ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این نواحی زندگی می کردند.

حق نشر عکس Digital Globe

موضوعات مرتبط