برگزیت؛ اطمینان خاطر بیشتر نخست‌وزیر بریتانیا به شهروندان اتحادیه اروپا

طرفدار اتحادیه اروپا حق نشر عکس AFP
Image caption ترزا می گفته است آینده شهروندان بریتانیا و اتحادیه اروپا همیشه از از اولویت های او بوده است

ترزا می، نخستوزیر بریتانیا، در آستانه برگزاری یک نشست کلیدی رهبران اتحادیه اروپا قول داده است که شرایط باقی ماندن شهروندان اتحادیه اروپا در بریتانیا را تا حد ممکن آسان کند.

او در یک پست فیسبوک تاکید کرده است که روند درخواست برای اقامت "ساده" و هزینه آن "کمترین میزان ممکن" را خواهد داشت.

فعالان از پیام او استقبال کرده اما گفته‌اند ظاهرا هدف از این سخنان متقاعد کردن اتحادیه اروپا برای پیشرفت در مذاکرات خروج بریتانیا از این اتحادیه است.

خانم می در ماه ژوئن سال جاری میلادی گفت در صورتی که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به شهروندان بریتانیایی ساکن کشورهای عضو اتحادیه اجازه ادامه اقامت داده شود، شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا مجاز خواهند بود همچنان در این کشور باقی بمانند و از حقوقی مشابه شهروندان بریتانیایی برخوردار شوند.

حدود سه میلیون شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بریتانیا زندگی می‌کنند.

به زودی نخست‌وزیر بریتانیا در نشست رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل سخنرانی خواهد کرد.

سپس رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پیشرفت کلی مذاکرات را مورد بررسی قرار خواهند داد.

در نشست روز جمعه که بریتانیا در آن حضور نخواهد داشت انتظار می‌رود رهبران اتحادیه اروپا اعلام کنند که در مورد مسایل اولیه مذاکرات "پیشرفت کافی" حاصل نشده است تا بر اساس آن بتوان به مرحله دوم مذاکرات و مسایل تجاری پرداخته شود.

گروهی از سیاستمداران طرفدار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از خانم می خواسته‌اند صریحا اعلام کند که از مذاکرات خارج خواهد شد مگر اینکه اتحادیه اروپا موضع خود را تغییر دهد.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، گفته است در این اجلاس دو روزه "پیشرفت غیرمنتظره‌ای" به دست نخواهد آمد، اما در نشست رهبران اتحادیه اروپا که قرار است ماه دسامبر برگزار شود ممکن است پیشرفت‌هایی صورت بگیرد.

در ماه ژوئیه سال گذشته، همه‌پرسی خروج یا ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در این کشور برگزار شد و اکثر رای‌دهندگان به خروج از اتحادیه رای دادند. یکی از موضوعاتی که مخالفان ادامه عضویت مطرح می‌کردند، آزادی ورود شهروندان اروپایی به بریتانیا بود که بعضی از مخالفان آن را باعث از دست رفتن فرصت‌های شغلی برای نیروی کار داخلی می‌دانستند.

بریتانیا در سال ۱۹۷۳ به عضویت جامعه اقتصادی اروپا (که بعدا اتحادیه اروپا شد) درآمد و طی سال‌های بعد، توافقنامه‌ها و معاهدات متعددی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و به خصوص تجاری و مالی بین دو طرف امضا شد.

قبل از خروج از اتحادیه اروپا، لازم است وضعیت این روابط بین بریتانیا، به عنوان یک کشور غیر عضو، و بیست و هفت کشور عضو اتحادیه مشخص شده باشد.

بیشتر بخوانید:

شهروندان اتحادیه اروپا اجازه ادامه اقامت در بریتانیا را خواهند داشت

برگزیت و مسائل امنیتی محور اصلی مذاکرات سران اتحادیه اروپا در بروکسل

اتحادیه اروپا شرایط مذاکره خروج بریتانیا را اعلام می‌کند

پیشنهاد بریتانیا برای گشودن گره مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا