درگیری در تظاهرات راست‌های افراطی آمریکا

مُشت یکی از معترضان به نژادپرستی بر صورت یکی از حامیان راست افراطی که لباسی یا نشان 'صلیب شکسته' نماد نازی‌ها پوشیده بود. حق نشر عکس Getty Images
Image caption مُشت یکی از معترضان به نژادپرستی بر صورت یکی از حامیان راست افراطی که لباسی یا نشان 'صلیب شکسته' نماد نازی‌ها پوشیده بود.

معترضان به نژادپرستی، مراسم سخن‌رانی یک چهره معروف راست افراطی آمریکا را به هم زده‌اند. آنها در این مراسم در دانشگاه فلوریدا که قرار بود ریچارد اسپنسر حرف بزند، شعار می‌دادند: 'این‌جا جای نازی‌ها نیست'. آقای اسپنسر از چهره‌های برجسته حامی تشکیل دولت نژادی سفیدپوست‌ها در آمریکاست.

از پیش گمان می‌رفت بر سر این مراسم در شهر گینزویل درگیری شود. فرماندار فلوریدا در این باره وضعیت اضطراری اعلام کرده بود.

دور تا دور محل مراسم نیروهای پلیس ایستاده بودند.

این سخن‌رانی دو ماه بعد از راه‌پیمایی راست افراطی در شارلوتسویل ویرجینیا برگزار می‌شود که بر سر آن یک زن معترض به نژادپرستی کشته شد.

گزارش شده است که چند ده نفر از هواداران ریچارد اسپنسر برای شنیدن سخن‌رانی او آمده بودند ولی جمعیت معترضانی که علیه او شعار می‌دادند، بسیار بیشتر بود.

دانشگاه فلوریدا در اطلاعیه‌ای گفته بود نمی‌خواهد به ریچارد اسپنسر که به گفته آنها "زننده" است اجازه دهد در محل دانشگاه نطق کند ولی قانون آنها را موظف کرده است که اجازه دهند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات مخالفان نژادپرستی در محل سخن‌رانی یک چهره مطرح راست افراطی
حق نشر عکس Getty Images
Image caption ریچارد اسپنسر در یک نشست خبری قبل از سخن‌رانی‌اش در دانشگاه فلوریدا تکذیب کرد که حامی برتری نژاد سفید است.

برای حفظ نظم در این مراسم، صدها پلیس ایالتی و محلی به پردیس دانشگاه فلوریدا اعزام شدند.

کالج هنرهای نمایشی دانشگاه فلوریدا گفته باید نیم میلیون دلار برای انتظامات این مراسم خرج می‌کرده است.

انستیتو سیاست ملی، سازمان ریچارد اسپنسر، برای اجاره محل سخن‌رانی ۱۰ هزار دلار پرداخته است.

در هیمن حال جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، در یک مراسم در شهر نیویورک، از "عدم مدارا" انتقاد کرده است.

این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از حزب جمهوری‌خواه، همان حزبی که دونالد ترامپ از آن به کاخ سفید رسید، گفته است: "تعصب یا برتری نژاد سفید به هر شکل‌اش، روگردانی و توهین به کیش آمریکایی است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان به نژادپرستی، سخن‌رانی ریچارد اسپنسر را با شعارها و فریادهایشان قطع می‌کردند.
حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات مخالفان نژادپرستی در محل سخن‌رانی یک چهره مطرح راست افراطی

مرکز حقوقی فقر در ایالت‌های جنوبی، که گروه‌های نژادپرست را در آمریکا زیر نظر دارد، ریچارد اسپنسر را "یک حامی رادیکال تفکیک نژادی که هدفش تاسیس یک دولت قومیتی سفیدپوست‌ها در آمریکای شمالی است" توصیف کرده است.

او بیش از همیشه وقتی به چهره جنبش راست افراطی و نژادپرستان آمریکایی تبدیل شد که پیشتاز یک گردهم‌آیی در واشنگتن بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری شد که در آن حاضران به سبک نازی‌ها شعار "هایل ترامپ" [درود بر ترامپ] سر دادند.

او هم‌چنین به برگزاری راه‌پیمایی ماه اوت در شهر شارلوتسویل کمک کرد و در خود راه‌پیمایی هم در کانون حلقه‌ای بزرگ از کنش‌گران راست افراطی ایستاده بود که شعار می‌دادند "یهودی‌ها جای ما را نمی‌گیرند" و " خون و خاک"؛ که یک شعار نازی است.