چند مقام چینی 'قصد سرنگونی شی جین‌پینگ را داشتند'

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای شی گفته است اجازه اخلال در "نظام سوسیالیستی" چین را نخواهد داد

یک مقام بلندپایه چینی جزئیات طرحی را افشا کرده که به موجب آن شماری از سیاستمداران چینی قصد قبضه قدرت و کنترل حزب کمونیست چین را داشتند.

در این افشاگری خارق‌العاده که در نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین در پکن صورت گرفت، لیو شی‌یو، یک مقام رسمی اقتصادی چین نام شماری از سیاستمداران بلندپایه پیشین این کشور را برد که تلاش کرده بودند قدرت را در کشور در دست بگیرند.

یکی از افرادی که اسم آنها برده شده، سان ژنگ‌کای، عضو سابق پولیتبرو (دفتر سیاسی) حزب کمونیست است که اخراج او از حزب تائید شده است.

چنین اظهاراتی تائید کننده شایعاتی است که از مدت‌ها پیش در مورد جنگ قدرت در چین به گوش می‌خورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ژو یونگکانگ، رئیس سابق امنیت ملی چین

شماری از افرادی که نام آنها برده شده بازداشت و زندانی شده‌اند. تعدادی از آنها در عملیاتی که برای مقابله با فساد از سوی شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین راه انداخته شده، بازداشت شدند.

شماری از ناظران مسایل چین بر این باورند که بازداشت و زندانی کردن و اخراج این افراد برای پاکسازی مخالفان آقای شی صورت گرفته است.

در صورتی که جنگ داخلی در داخل حزب صحت داشته باشد، تناقض با چهره "متحد" حزب کمونیست چین را نشان می‌دهد.

لیو شی‌یو که رئیس کمیسیون اوراق بهادار چین است، در سخنان خود نام شش مقام بلندپایه را نام برده که تلاش کرده بودند قدرت را در کشور در دست گیرند.

حق نشر عکس CHINA PHOTOS
Image caption بو شیلای، سیاستمداری عالی‌رتبه که انتظار می‌رفت به بالاترین مقامات برسد

به جز سان ژنگ‌کای، عضو سابق پولیتبرو، نام ژو یونگکانگ، رئیس سابق امنیت ملی چین و بو شیلای، سیاستمداری عالی‌رتبه که انتظار می‌رفت به بالاترین مقامات برسد هم در میان این شش نفر قرار دارد.

آقای لیو گفته است شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین "به این مشکلات رسیدگی کرده و خطر بزرگ و پنهانی را ریشه‌کن کرده است."

موضوعات مرتبط