ارتش عراق: کرکوک را کاملا در کنترل گرفتیم

آلتین کوبری از حدود سه سال پیش و پیش‌روی داعش در عراق، تحت کنترل نیروهای کرد بود حق نشر عکس AFP
Image caption آلتین کوبری از حدود سه سال پیش و پیش‌روی داعش در عراق، تحت کنترل نیروهای کرد بود

ارتش عراق اعلام کرده پس از درگیری‌های شدید با پیش‌مرگه‌های کرد موفق شده کنترل کامل کرکوک را دست بگیرد. با وجود این، کردها هنوز چنین ادعایی را تایید نکرده‌اند.

ارتش عراق می‌گوید توانسته پس از درگیری با نیروهای کرد شهر آلتین کوبری که گفته شده آخرین پایگاه پیشمرگه‌ها در کرکوک بوده را تحت کنترل بگیرد.

هم‌زمان خبرنگار بی‌بی‌سی در کرکوک می‌گوید خود شاهد پرتاب راکت و رد و بدل شدن آتش در منطقه بوده است.

بیشتر بخوانید

نیروهای عراقی در چند روز گذشته مناطقی کنترل مناطقی در کرکوک را به دست گرفته‌اند که از سال ۲۰۱۴ تا کنون در کنترل کردها بود.

در این عملیات نیروهای عراق سعی کردند ستون‌های نظامی پیش‌مرگه را به پشت مرزهای رسمی اقلیم کردستان بازگردانند.

کرکوک که حاوی حدود ۴۰ درصد از منابع نفتی عراق است و بخش مهمی از بافت جمعیتی آن را کردها تشکیل می‌دهند یکی از مناطق مورد مناقشه میان دولت عراق و اقلیم خودمختار کردستان است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پس از آن که نتایج همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را غیرقانونی خواند، به ارتش این کشور دستور داد برای به دست گرفتن کنترل در کرکوک اقدام کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مقام‌های عراقی دستور بازداشت معاون رئیس اقلیم کردستان را صادر کردند

امروز (جمعه ۲۰ اکتبر - ۲۸ مهر) یک سخن‌گوی ارتش عراق گفت در عملیات نظامی که برای تحت کنترل گرفتن شهر آلتین کوبری صورت گرفته یگان های ضدتروریسم در کنار پلیس فدرال عراق و شبه نظامیان که از حمایت ایران برخوردارند، حضور داشته‌اند.

براساس این گزارش، به این ترتیب نیروهای دولت مرکزی توانسته‌اند پیشمرگه‌های کرد را از تمامی کرکوک بیرون برانند و تمامی این استان را تصرف کنند. نفرات واحدهای مقابله با تروریسم توسط آمریکا آموزش داده شده‌اند و بخشی از نیروهای بسیج مردمی مورد حمایت ایران است.

تحولات نظامی امروز در کرکوک در حالی روی داد که روز گذشته دیوان عالی قضایی عراق حکم بازداشت کوسرت رسول‌علی، معاون رئیس اقلیم کردستان را صادر کرد.

این دادگاه آقای رسول‌علی را به علت اعزام نیروهای پیش‌مرگه به کرکوک که از سوی دیوان "اشغالگر" خوانده شده‌اند محکوم کرده است.

سه سال پیش و همزمان با پیش‌روی شبه‌نظامیان داعش در عراق، پیشمرگه‌های کرد‌ در بسیاری از نقاط عراق به کمک ارتش عراق رفتند و با عقب راندن داعش از مناطق مختلف، در آنجا مستقر شدند.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه‌نظامیان حامی دولت عراق، روز جمعه در شهر آلتین کوبری دیده شدند

موضوعات مرتبط