سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان برای مقابله با نفوذ ایران

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان دیدار کرد حق نشر عکس AFP
Image caption رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان دیدار کرد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست کوتاهی که به همراه عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان در ریاض با خبرنگاران داشت، سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که منطقه را به نابودی کشانده و از اروپایی‌ها خواست به تحریم‌هایی بپویندند که دولت ایالات متحده علیه ایران برقرار کرده است.

او از شبه نظامیان شیعه عراقی (حشد شعبی) که با داعش می‌جنگیدند خواست که به خانه‌هایشان بازگردند و اداره و بازسازی مناطقی را که از اشغال داعش خارج شده به مردم این مناطق بسپارند.

آقای تیلرسون و عادل جبیر از نقشی سخن گفتند که عربستان سعودی می تواند در بازسازی مناطقی ایفا کند که در عراق از اشغال داعش خارج شده است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار ما در بیروت می‌گوید که این به معنی فراهم آوردن یک قلمرو اقتصادی پرسود برای عربستان سعودی است و این کشور می تواند نفوذ سیاسی خود را هم از این راه در مناطق سنی نشین عراق افزایش دهد و در مقابل ایران، قلمرو نفوذی در عراق برای خود دست و پا کند.

همزمان صالح جاسر، مدیرکل شرکت خطوط هوایی سعودی اعلام کرد که این شرکت از دوشنبه هفته آینده (۳۰ اکتبر) پس از بیست و هفت سال پروازهای خود را به عراق از سر می گیرد.

به گفته آقای جاسر، شرکت خطوط هوائی سعودی روزانه دو پرواز به بغداد خواهد داشت.

اعلام رسمی از سرگیری پروازهای خطوط هوایی سعودی به عراق همزمان با حضور حیدرعبادی نخست وزیر عراق در ریاض و امضای موافقتنامه ای میان او و پادشاه سعودی برای تشکیل شورایی برای همکاری میان دو کشور انجام گرفت.

چهارشنبه گذشته شرکت هواپیمایی ناس عربستان هم برای نخستین بار اقدام به گشایش خط هوایی با بغداد و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور کرد.

سفر تیلرسون

آقای تیلرسون امروز یکشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) سفر شش روزه خود به خاورمیانه را از ریاض و با دیدار با ملک سلمان، پادشاه عربستان آغاز کرد.

مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه یکی از مهم‌ترین اهداف سفر آقای تیلرسون عنوان شده و او قرار است درباره موضوع انزوای قطر هم رایزنی کند.

آقای تیلرسون در نشست مهم مقامات ارشد عربستان و عراق هم شرکت کرد.

آمریکا سعی دارد با نزدیک کردن عربستان و عراق، از نفوذ ایران در این کشور بکاهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای تیلرسون و آقای عبادی در ریاض

یک هفته پیش از این سفر وزیر خارجه آمریکا، سیاست‌های جدید دونالد ترامپ درباره برجام و ایران اعلام شد.

این دومین سفر آقای تیلرسون به منطقه در چند ماه گذشته است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که وزیر خارجه این کشور بعد از ریاض به قطر و سپس به پاکستان و هند خواهد رفت و در پایان در سوئیس با مقام‌های سازمان ملل دیدار خواهد داشت.

تحلیلگران در واشنگتن چندان خوشبین نیستند که سفر آقای تیلرسون مشکلات قطر در منطقه را کاهش دهد.

حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب، به برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیوی بی‌بی‌سی گفت که این دیدارها ممکن است باعث همکاری بیشتر اقتصادی عراق و عربستان شود، اما "بعید است باعث فاصله گرفتن آقای عبادی از تهران شود."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا آمریکا می تواند عراق را از ایران دور و به عربستان نزدیک کند؟

پیش از این سفر، خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی در سفری به بغداد خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی عربستان و عراق شده بود.

وزیر نفت عربستان اولین مقام سعودی بود که پس از چند دهه درعراق سخنرانی عمومی کرد.

عربستان و عراق دو کشور اصلی عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) از سال ۱۹۹۰ و حمله نیروهای عراقی به کویت روابط تیره‌ای داشته‌اند.