اعضای بریتانیایی داعش 'باید کشته شوند'

روی استوارت
Image caption روی استوارت گفت کسانی که به داعش پیوسته اند "خطری جدی" برای امنیت بریتانیا هستند

وزیر توسعه بین المللی بریتانیا گفته است که "تنها راه" مقابله با خطر جنگجویان بریتانیایی گروه داعش کشتن آنها "در تقریبا همه موارد" است.

روی استوارت گفت کسانی که به گروه "دولت اسلامی" گرویده اند به یک "دکترین شدیدا آکنده از نفرت" اعتقاد دارند و از هرگونه وفاداری به بریتانیا بریده اند.

او گفت این افراد باید انتظار مرگ داشته باشند چون "خطری جدی" را متوجه امنیت بریتانیا می کنند.

دولت گفت این اظهارات با موضع رسمی بریتانیا همخوانی دارد.

آقای استوارت پس از آن اظهار نظر می کرد که برت مکگرک، از فرستادگان بلندپایه آمریکا در ائتلاف ضدداعش گفت ماموریت او اطمینان از کشته شدن کلیه جنگجویان خارجی داعش در سوریه است.

آقای استوارت که زمانی دیپلمات بوده در مصاحبه ای با کانال پنج رادیو بی بی سی درباره این اظهارات گفت "مسائل اخلافی پیچیده ای" در میان است.

او گفت: "آنها به عنوان اعضای دولت اسلامی کاملا به ایجاد یک خلافت اسلامی تعهد دارند."

"آنها به یک دکترین شدیدا آکنده از نفرتی که شامل کشتن خود، کشتن دیگران و تلاش برای توسل به خشونت و بی رحمی برای ایجاد دولتی متعلق به قرن هشتم یا هفتم است ایمان دارند."

"به همین علت متاسفانه ما باید این واقعیت که این افراد خطری واقعی برای ما هستند را جدی بگیریم و متاسفانه تنها راه رسیدگی به آنها این است که در تقریبا همه موارد کشته شوند."

این اظهارات مغایر گزارش مسئول مستقل بررسی قوانین تروریستی بریتانیاست که اخیرا به بی بی سی گفت بریتانیایی هایی که از روی "سادگی" جذب داعش شدند در صورت بازگشت به کشور باید از محاکمه معاف شوند.

حق نشر عکس Alamy

مکس هیل کیو سی گفت که مقام های بریتانیایی باید به جذب مجدد اینگونه افراد در جامعه فکر کنند.

آقای استوارت بعدا در مصاحبه دیگری با بی بی سی در پاسخ به سوال بازپروری این افراد گفت او در سخنان اولیه اش به جنگجویانی که هنوز در سوریه و عراق می جنگند اشاره داشت.

او گفت: "اگر آنها به بریتانیا برگردند باید دستگیر شوند و براساس قوانین عادی بریتانیا محاکمه شوند."

یک سخنگوی دولت گفت که اظهارات آقای استوارت با موضع دولت که مایکل فالون وزیر دفاع در روز ۱۲ اکتبر تشریح کرد همخوانی دارد.

آقای فالون گفته بود که جنگجویان بریتانیایی در سوریه عراق به خاطر اقداماتشان "اهدافی مشروع" برای حملات هوایی جنگنده های بریتانیایی و آمریکایی به حساب می آیند.

او پس از آن اظهار نظر می کرد که گزارش شد شهروند بریتانیایی "سلی ان جونز" که برای داعش سرباز می گرفت در حمله هوایی آمریکا در ماه ژوئن در سوریه کشته شده است.

رئیس ام آی ۵ در ماه جاری فاش کرد که بیش از ۱۳۰ بریتانیایی که برای جنگیدن در کنار داعش به عراق و سوریه سفر کرده بودند کشته شده اند.

موضوعات مرتبط