'قتل ۱۱۶ نفر' در جریان سه هفته اشغال قریتین به دست داعش

قریتین در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر پالمیرا قرار دارد حق نشر عکس AFP
Image caption قریتین در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر پالمیرا قرار دارد

بنابه گزارش ها داعش ده ها غیرنظامی ساکن یک شهر مرکزی سوریه را در طول سه هفته ای که این شهر را در کنترل داشت در حملات ظاهرا تلافی جویانه کشته است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می گوید که دست کم ۱۱۶ نفر در قریتین واقع در استان حمص به دست داعش کشته شده اند.

این گروه افزود که بیشتر قربانیان به ضرب چاقو یا گلوله کشته شده اند چون داعش آنها را به "همدستی" با دولت متهم می کرد.

"کمیته هماهنگی پالمیرا" که گروهی از فعالان آن را اداره می کنند از ۶۷ نفر نام برد که گفت به دست داعش یا نیروهای دولتی کشته شده اند.

دولت یا رسانه های دولتی سوریه هنوز این گزارش ها را تایید نکرده اند.

قریتین در حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب شهر باستانی پالمیرا ابتدا در ماه اوت ۲۰۱۵ به دست داعش افتاد.

این گروه فورا صومعه مسیحی "مار الیان" را تخریب کرد و ۲۰۰ ساکن آنجا از جمله ده ها مسیحی را اسیر گرفت.

حدود نیمی از آنها به پایگاه داعش در رقه منتقل شدند و به مسیحیان گفته شد اگر اسلام نیاورند کشته خواهند شد.

یک کشیش مسیحی که در میان آنها بود به بی بی سی گفت که ۱۲ هفته بعد از حکم ابوبکر بغدادی رهبر داعش دایر بر اینکه مسیحیان با پرداخت "جزیه" می توانند در نواحی تحت کنترل این گروه زندگی کنند آزاد شد.

نیروهای دولتی سوریه در آوریل ۲۰۱۶ قریتین را با کمک جنگنده های روسیه پس گرفتند.

اما در شروع ماه جاری اعضای داعش بار دیگر در ضدحمله ای که در واکنش به تهاجم نیروهای دولتی سوریه و نیروهای کرد و عرب مورد حمایت آمریکا علیه داعش در استان شرقی دیرالزور انجام شد، کنترل شهر را در دست گرفتند.

رسانه های دولتی روز شنبه گزارش دادند که ارتش و نیروهای متحد آن کنترل قریتین را "پس از نابودی گروه های تروریستی که به آن نفوذ کرده بودند" پس گرفتند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای دولتی و متحدان آن روز شنبه شهر را پس گرفتند

دیدبان حقوق بشر که با تکیه بر شبکه ای از منابع آگاه در داخل سوریه کار می کند دوشنبه گزارش داد که دست کم ۱۱۶ غیرنظامی در طول سه هفته ای که شهر در دست داعش بود کشته شده اند.

به گفته این گروه ۸۳ نفر در دو روز آخر پیش از بیرون راندن داعش از شهر کشته شدند که کسانی بودند که این گروه "مامور رژیم" می خواند.

رامی عبدل مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت: "بعد از آنکه دولت آنجا را پس گرفت ساکنان شهر این اجساد را در خیابان ها پیدا کردند."

"این افراد به ضرب گلوله یا چاقو اعدام شدند. بیشتر جنگجویان داعش که یک ماه پیش به شهر حمله کردند سلول های خفته بودند. آنها اهل این شهر هستند، ساکنان شهر را می شناسند و می دانند چه کسی طرفدار یا مخالف رژیم است."

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه ۱۲ نفر دیگر در جریان عملیات دولت برای پس گرفتن شهر کشته شدند.

کمیته هماهنگی پالمیرا روز یکشنبه گفت که در یک دوره سه هفته ای بیش از ۶۰ غیرنظامی در قریتین توسط "نیروهای رژیم و داعش" کشته شدند.

موضوعات مرتبط