توافق سه حزب کردستان عراق بر تعویق هشت ماهه انتخابات

پارلمان اقلیم کردستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption نمایندگان "جنبش تغییر" (گوران)، که دومین فراکسیون پارلمانی بزرگ مجلس کردستان است، در رأی‌گیری امروز برای تعویق ۸ ماهه انتخابات شرکت نکردند

نمایندگان سه حزب مؤثر در پارلمان اقلیم کردستان عراق، بر سر تعویق هشت ماهه انتخابات مجلس و ریاست اقلیم به توافق رسیدند.

مطابق توافق سه حزب دموکرات، اتحادیه میهنی و اتحاد اسلامی کردستان عراق، دوره مسئولیت مجلس فعلی به مدت هشت ماه تمدید شده و تا زمان انتخاب نمایندگان جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

این توافق در حالی صورت گرفته که به دنبال برگزاری همه پرسی استقلال، تنش میان حکومت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان قرار بود اول نوامبر (۱۰ آبان) برگزار شود، اما پیش از برگزاری همه پرسی، اعلام شد که به دلیل تحولات جدید اقلیم، این انتخابات به مدت دو هفته به تأخیر خواهد افتاد.

در آن زمان، کمیسیون انتخاباتی اقلیم کردستان در اطلاعیه خود برای اعلام این تعویق، تأکید کرد که تصمیم‌گیری نهایی در مورد برگزاری انتخابات با پارلمان اقلیم خواهد بود.

گزارش شده که نمایندگان جنبش تغییر (گوران)، که دومین فراکسیون پارلمانی بزرگ مجلس کردستان عراق است، در رأی گیری امروز برای تعویق ۸ ماهه انتخابات حاضر نشده اند.

همچنین، گروه اسلامی کردستان (کُمال)، یکی دیگر از فراکسیون های حاضر در مجلس نیز، در این رأی گیری شرکت نکرده است.

جنبش تغییر، خواستار انحلال دولت اقلیم کردستان و روی کار آمدن یک دولت موقت برای برگزاری انتخابات و پی‌گیری مذاکره با بغداد بر سر اختلافات دوجانبه شده است.

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) برگزار شد و به پیروزی هواداران جدایی اقلیم انجامید، هرچند دولت مرکزی عراق از ابتدا با برگزاری آن مخالف بود و نتیجه آن را به رسمیت نشناخت.

ایران، ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز، از موضوع بغداد در ارتباط با این همه پرسی حمایت کرده اند.

نیروهای دولت عراق به دنبال همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، کنترل مناطق مورد مناقشه بغداد و اربیل را که قبلا در اختیار نیروهای اقلیم بود در اختیار گرفته اند که شهر کرکوک از آن جمله است.