سناتور ارشد جمهوری‌خواه: ترامپ آمریکا را در دنیا خفیف می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ چندی پیش به شدت به باب کورکر حمله کرده و او را "مسئول توافق هسته ای وحشتناک با ایران" دانسته بود

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، دونالد ترامپ را رئیس جمهوری "کاملا بی صداقت" دانست که آمریکا را در دنیا "خفیف می کند".

این سناتور ارشد، در چند مصاحبه تلویزیونی جداگانه علیه آقای ترامپ، او را به دروغگویی، خفیف کردن ایالات متحده و تضعیف موقعیت جهانی آن متهم کرد.

در واکنش به این اظهارات، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود باب کورکر را فردی "سبک" توصیف کرد که نمی تواند دوباره به عضویت سنا انتخاب شود.

اشاره آقای ترامپ، به منصرف شدن سناتور کورکر از کاندیدا شدن در انتخابات سال ۲۰۱۸ سنا است.

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، در واکنشی متقابل به حمله توییتری دونالد ترامپ به سی ان ان گفت: "او از قصد روابط ما با کشورهای دنیا را، که به نفع آمریکا هستند، خراب می‌کند."

باب کورکر افزود که آقای ترامپ در آینده "بیش از هرچیز به خاطر خفیف شدن آمریکا به یاد آورده خواهد شد". آقای کورکر، که زمانی از حامیان دونالد ترامپ بود، همچنین او را متهم کرد که "به شدت با حقیقت مشکل دارد".

سناتور کورکر دو هفته پیش هم هشدار داد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است این کشور را "در مسیر جنگ جهانی سوم" قرار دهد.

وی در گفتگو با نیویورک تایمز گفت که آقای ترامپ دارد ریاست جمهوری را مانند یک شوی تلویزیونی می‌گرداند و دست اندرکاران کاخ سفید در حال تقلا برای "مهار" او هستند.

پیش از مصاحبه آقای کورکر با نیویورک تایمز، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود به شدت باب کورکر حمله کرده و او را "مسئول توافق هسته ای وحشتناک با ایران" دانسته بود. دونالد ترامپ در توییت دیگری نوشته بود: "باب کورکر به ما توافق ایران را داد، همین و بس."

آقای کورکر در ابتدا مخالف توافق هسته ای ایران بود ولی بعدا، خواهان حفظ برجام از سوی آقای ترامپ شد.

دونالد ترامپ همچنین ادعا کرد که باب کورکر به وی "التماس کرده بوده" که در انتخابات سنا در سال ۲۰۱۸ میلادی از او حمایت کند ولی رئیس جمهوری آمریکا از این کار خودداری کرده و به همین علت آقای کورکر از شرکت در انتخابات آینده برای حفظ کرسی خود انصراف داده است.

سناتور کورکر در واکنش به حملات لفظی دونالد ترامپ، به طور تلویحی رئیس جمهور آمریکا را فردی دانست که نیازمند نگهداری است.

وی در توییتی نوشت: "مایه شرمساری است که کاخ سفید به مهد کودک بزرگسالان تبدیل شده."

موضوعات مرتبط