جمهوریخواهان کنگره آمریکا در باره اوباما و کلینتون تحقیق می‌کنند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دوین نونس، رئیس جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا از هواداران سرشناس دونالد ترامپ است

جمهوریخواهان کنگره آمریکا گفته‌اند در باره قرارداد اورانیوم با روسیه در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما و نامه‌های هیلاری کلینتون، نامزد شکست خورده حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۱۶ تحقیق خواهند کرد.

یک کمیته ویژه در باره نحوه تائید فروش یک شرکت در دولت اوباما به روسیه که طی آن یک شرکت دولتی روسیه کنترل ۲۰ درصد موجودی اورانیوم آمریکا را در دست ‌گرفت تحقیق خواهد کرد و کمیته دیگر به تحقیق در باره تصمیم پلیس فدرال آمریکا برای پیگیری نکردن اتهام‌ها علیه هیلاری کلینتون در باره ای‌میل‌هایش خواهد پرداخت.

دموکرات‌های آمریکا این اقدام جمهوریخواهان را تلاش برای انحراف اذهان عمومی دانسته‌اند.

دو موضوعی که جمهوریخواهان کنگره قصد تحقیق در باره آن را دارند، از موضوع‌هایی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بارها از بی‌توجهی به آن شکایت کرده است.

شماری از دستیاران آقای ترامپ در زمان انتخابات، از سوی کنگره در باره اتهام تبانی با روسیه بر سر انتخابات ریاست‌جمهوری سال پیش تحت تحقیق هستند.

این اتهام‌ها عمدتا به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا مربوط می‌شود و سنای این کشور به همراه مجلس نمایندگان به طور مشترک در حال تحقیق در این باره هستند.

باب گودلات، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا و تری گاودی، رئیس کمیته نظارتی آغاز تحقیقات درباره دولت پیشین را اعلام کردند.

حق نشر عکس AFP

آنها گفتند "سئوال‌های برجسته‌ای" در باره تحقیقات اف‌بی‌آی از مساله ای‌میل‌های خانم کلینتون وجود دارند.

در زمانی که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بود، او بر خلاف قوانین فدرال از سرور شخصی برای نگهداری ایمیل‌های کاری استفاده می‌کرد.

این دو گفتند مایلند بدانند چرا جیمز کومی، رئیس پیشین اف‌بی‌آی در زمان انتخابات، در باره ماجرای ای‌میل‌های هیلاری کلینتون سخن گفت اما در باره مشاوران ترامپ و ماجرای روسیه هیچ اشاره‌ای نکرد.

همچنین دوین نونس، رئیس جمهوریخواه کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت در باره فروش یک شرکت کانادایی فعال در زمینه معدن که معادنی در غرب آمریکا دارد تحقیق خواهد شد.

شرکت "اورانیوم وان" که یک پنجم منابع اورانیوم آمریکا را در اختیار دارد، هفت سال پیش توسط شرکت "روس‌اتم" که یک شرکت دولتی است، خریداری شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در زمان هیلاری کلینتون در تائید این قرارداد فروش نقش داشت.

سایت خبری هیل هفته پیش گزارش داد که در زمان فروش این شرکت، پلیس فدرال آمریکا در حال تحقیق در مورد ادعای تلاش روسیه برای تاثیرگذاری در صنعت هسته‌ای آمریکا از طریق اخاذی و رشوه بوده است.

سایت هیل و روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده‌اند که مقام‌های هسته‌ای روسیه و مدیرعامل شرکت "اورانیوم وان" میلیون‌ها دلار به بنیاد خیریه کلینتون کمک مالی کرده‌اند.

آقای نونس به خبرنگاران گفته است "اگر تحقیقاتی از سوی اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری در جریان بوده یا نبوده، چرا کنگره از آن اطلاع نداشته است."

آقای ترامپ هم هفته پیش تلاش کرد با توییت در این باره اذهان عمومی را به سوی آن هدایت کند.

خانم کلینتون روز دوشنبه در مصاحبه‌ای، ادعاهای مربوط به شرکت معدنی اورانیوم را "مزخرف" خواند.