'پرونده روسیه' ترامپ با حمایت مالی دموکرات‌ها و کارزار هیلاری کلینتون منتشر شده

هیلاری کلینتون
Image caption براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی کارزار انتخاباتی خانم کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات شرکت اطلاعاتی امنیتی فیوژن جی‌پی را استخدام کرده بودند تا اطلاعات مخربی را علیه آقای ترامپ جمع‌آوری کند

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا می‌گوید قربانی تلاش غیراخلاقی حزب مخالف برای پرونده‌سازی علیه خود شده است.

اواخر کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ادعاهای ثابت نشده‌ای مبنی بر وجود ویدیویی مطرح شد که گفته می شد دونالد ترامپ را همراه با تن‌فروشان در هتلی در مسکو نشان می‌دهد.

براساس گزارش‌هایی که تازه منتشر شده، کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات حامی مالی این تحقیقات بوده‌اند.

آقای ترامپ روز چهارشنبه در حساب توییتر خود نوشت: "اینجا، قربانی رییس جمهوری است."

براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی کارزار انتخاباتی خانم کلینتون و کمیته ملی حزب دموکرات شرکت اطلاعاتی امنیتی فیوژن جی‌پی را در آوریل سال ۲۰۱۶ استخدام کرده بودند تا اطلاعات مخربی را علیه آقای ترامپ جمع‌آوری کند.

شرکت فیوژن جی‌پی که در واشنگتن پایتخت آمریکا مستقر است، به نوبه خود کریستوفر استیل، جاسوس سابق بریتانیایی را که پیشتر در زمینه روسیه فعالیت می‌کرد برای کار روی پرونده استخدام کرده بود.

در این پرونده به نقل از منابع بی‌نام آمده بود که آقای ترامپ درطول کارزار انتخاباتی با مقام‌های روسیه تبانی کرده است.

در این پرونده همچنین ادعا شده بود که نهاد اطلاعاتی کرملین، از دونالد ترامپ در هنگام وقت گذرانی با تن‌فروشان در هتل ریتزکارلتون مسکو تصویربرداری کرده‌ و ممکن است در صورت انتخاب او به ریاست جمهوری، از آن تصاویر برای باج‌گیری از رئیس جمهوری استفاده کند.

آقای ترامپ، که بلافاصله بعد از منتشر شدن این خبر آن را جعلی خوانده بود، امروز چهارشنبه ۲۵ اکتبر (۳ آبان) در گفتگو با خبرنگاران گفت این گزارش نشان می‌دهد اتهامات علیه او درباره ارتباط با روسیه دروغ است.

حق نشر عکس PA
Image caption کریستوفر استیل، جاسوس سابق بریتانیایی، پرونده ارتباط دونالد ترامپ با روسیه را تهیه کرده است

تحقیقات مرتبط با پرونده ترامپ، ابتدا با حمایت مالی یک شرکت مشاوره جمهوری‌خواه درجریان بود اما بعد از نامزدی رسمی آقای ترامپ از سوی حزب جمهوری‌خواه متوقف شد.

براساس گزارش‌ها در پی این توقف، کارزار انتخاباتی خانم کلینتون حمایت مالی از تحقیقات را برعهده گرفت.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در حساب توییتر خود نوشت: "رسوایی واقعی روسیه؟ کارزار انتخاباتی کلینتون از پرونده جعلی روسیه حمایت مالی کرده و بعد به دروغ و پنهان‌کاری متوسل شده است."

کمیته ملی حزب دموکرات گفته است رهبری تازه این حزب هیچ نقشی در تهیه پرونده ترامپ نداشته است.

یک سخنگوی این کمیته به روزنامه واشنگتن پست که برای اولین بار خبر را منتشر کرد گفت: "اجازه بدهید صریح باشیم، تحقیقات جدی فدرال درباره ارتباط کارزار انتخاباتی آقای ترامپ با روسیه درجریان است و مردم آمریکا حق دارند بدانند چه اتفاقی افتاده است."

برخی از یافته‌های تحقیقات کریستوفر استیل، در تابستان ۲۰۱۶ همزمان با تحقیقات اف‌بی‌آی درباره ارتباط احتمالی مشاوران آقای ترامپ با کرملین در واشنگتن منتشر شد.

در حال حاضر رابرت مولر، رییس سابق اف‌بی‌آی به عنوان مسئول ویژه، به همراه چند کمیته کنگره مشغول تحقیق دراین زمینه هستند.


آنتونی زورکر- تحلیل‌گر بی‌بی‌سی- واشنگتن

از ابتدای تاریخ انتخابات دموکراتیک، کارزارهای انتخاباتی احزاب در کار پیداکردن اطلاعات مخرب درباره رقبای خود بوده‌اند. انتخاب درست در "تحقیق راجع به گروه مخالف" و طرح آن در زمان مناسب می‌تواند در رقابت‌های نزدیک انتخاباتی تعیین کننده باشد.

به همین دلیل، اینکه حامیان یک نامزد جمهوری‌خواه درپی جمع‌آوری اطلاعاتی درباره دونالد ترامپ در جریان انتخابات مقدماتی حزب بوده‌اند یا حزب دموکرات با نزدیک شدن انتخابات سراسری حمایت مالی از پرونده را برعهده گرفته، چندان تعجبی ندارد.

آنچه غیرمعمول است و احتمالا شک محافظه‌کاران و مسئولان تحقیق را برخواهد انگیخت این است که بعد از انتخابات و شکست هیلاری کلینتون، اف‌بی‌آی پلیس فدرال آمریکا حمایت مالی از این تحقیقات را برعهده گرفته است.

به نظر نمی‌رسد درست باشد که دولت آمریکا در موضوعی با این حساسیت، یعنی نفوذ یک کشور خارجی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری، کار را به کس دیگری بسپارد.

تا امروز اتهامات زیادی در دو سوی شکاف سیاسی آمریکا در این زمینه مطرح شده که هر کدام به نحوی اف‌بی‌آی را متهم به سیاسی‌کاری می‌کنند. گزارش‌هایی از این دست، به از میان رفتن تردیدها کمک چندانی نخواهند کرد.

بی‌شک از این گزارش‌ها، برای زیرسوال بردن نتیجه تحقیقاتِ جاری درباره ارتباط آقای ترامپ و روسیه استفاده خواهد شد. خواه این تحقیقات به پرونده مشهور ارتباطی داشته باشد و خواه نه.

.

موضوعات مرتبط