عبادی: عراق نباید عرصه رقابت ایران و آمریکا باشد

تیلرسون و عبادی روز یکشنبه در ریاض حق نشر عکس AFP
Image caption تیلرسون و عبادی روز یکشنبه در ریاض

حیدر عبادی نخست وزیر عراق در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفته است که اجازه نخواهد داد کشورش عرصه رقابت آمریکا، ایران و قدرت های سنی منطقه باشد.

آقای عبادی در مصاحبه ای که سه شنبه شب با این روزنامه آمریکایی انجام داد در اشاره به ایران و آمریکا گفت: "ما مایلیم با شما کار کنیم، هر دو شما. اما خواهش می کنم مشکل خود را به عراق نیاورید. آزادید هر جای دیگری این اختلافات را حل کنید."

او همچنین گفت: "عراق قوی تر و متحد می شود. فکر می کنم دخالت دیگران در امور عراق کمتر و کمتر می شود."

آقای عبادی همزمان با بیانیه کردهای عراق دایر بر تعلیق نتیجه همه پرسی استقلال و پیشنهاد آتش بس به بغداد اظهار نظر می کرد.

بیشتر بخوانید: سفر نخست‌وزیر عراق به ترکیه و ایران

کردهای عراق ماه پیش در یک همه پرسی با اکثریت بزرگی به استقلال این ناحیه رای دادند که با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و همچنین ایران و ترکیه روبرو شد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق ماه پیش خواستار "ابطال" نتیجه همه پرسی استقلال شده بود.

او گفته بود که این رای تهدیدی علیه "همزیستی مسالمت آمیز عراقی ها در کنار یکدیگر و خطری برای منطقه است" و افزود که "حاکمیت عراق را تحمیل خواهد کرد."

هفته پیش وقتی ارتش عراق شهر نفت خیز کرکوک و سایر نواحی مورد مناقشه میان بغداد و کردها را گرفت درگیری هایی بین دو طرف روی داد.

به گزارش واشنگتن پست هواداران آقای عبادی و حتی برخی از منتقدان او تصمیمش برای بازپس گیری نواحی مورد مناقشه میان بغداد و کردها را ستوده اند اما کردها و بعضی مقام های آمریکایی نقش شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عملیات کرکوک را زیر سوال برده اند. آنها گفته اند که این عملیات با هدایت ایران انجام شد.

اما آقای عبادی این ادعا را رد کرد. او گفت که با آرزوهای کردها برای استقلال احساس همدردی دارد اما گام های "یکجانبه" آنها به سوی خودمختاری کامل تهدیدی علیه امنیت منطقه بود.

او گفت: "صادقانه بگویم، فکر می کنم که این آرزو حالا سال های زیادی به تاخیر می افتد" و افزود که استقلال کردها نیازمند اجماع ملی است.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا چند روز قبل در ریاض از شبه نظامیان حشد شعبی (بسیج مردمی عراق) خواست که به خانه‌هایشان برگردند و اداره و بازسازی مناطقی را که از اشغال داعش خارج شده به مردم این مناطق بسپارند.

او سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که منطقه را با حمایت از گروه‌های شبه نظامی به نابودی کشانده است.

یک روز بعد دفتر مطبوعاتی حیدر عبادی در اطلاعیه‌ای به نقل از یک مقام نزدیک به او از اظهارات رکس تیلرسون درباره "حشد شعبی" ابراز شگفتی کرد.

این مقام عراقی تاکید کرد که نیروهای حشد شعبی عراقی‌هایی هستند که برای دفاع از کشورشان فداکاری‌های بزرگی کرده‌اند.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی حیدر عبادی به نقل از این مقام آمده بود: "هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد".

همزمان روز چهارشنبه خبرگزاری ایسنا در ایران به نقل از مقام های محلی ایرانی و عراقی از بازگشایی یک گذرگاه مرزی با کردستان عراق خبر داده است.

پس از همه پرسی اقلیم کردستان، ایران گذرگاه مرزی "پرویز خان" با عراق را بست و دلیل این اقدام "مناقشات داخلی بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق" عنوان شد.