اعلام 'وضعیت اضطراری سلامت عمومی' برای اعتیاد به مسکن‌های شبه مورفینی در آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در حال امضای فرمان "وضعیت اضطراری سلامت عمومی"

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بحران اعتیاد به داروهای مسکن حاوی مواد شبه مورفینی را در کشورش "وضعیت اضطراری سلامت عمومی" عنوان کرد و آن را مایه "شرمندگی ملی" خواند.

روزانه ۱۴۰ آمریکایی بر اثر سومصرف این داروها کشته می‌شوند. حالا آقای ترامپ از اجرای طرحی برای مقابله با این بحران خبر داده است.

پیشتر رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود که در این خصوص "وضعیت اضطراری ملی" اعلام کند. در آن صورت می‌توانست بودجه عمومی آمریکا را به ایالت‌هایی که با چنین مشکلی دست به گریبانند سرازیر کند. در شرایط موجود فقط کمک‌هایی از بودجه نهادهای دولتی به ایالت‌ها می‌رسد.

آقای ترامپ روز پنجشنبه گفت تعداد کسانی که از سومصرف دارو در آمریکا می‌میرند از مجموع قربانیان حملات با سلاح گرم و تصادف‌های جاده‌ای بیشتر است.

او گفت سومصرف هم اعتیاد به مواد مخدر مثل هروئین را در بر می‌گیرد و هم اعتیاد به داروهای مسکنی که با نسخه می‌توان دریافت کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ایالات متحده با فاصله بیشترین مصرف کننده این داروها در جهان است. به نسبت جمعیت بیشترین تعداد قرص‌های مسکن اوپیویدی در کشور ما مصرف می‌شود."

مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند که رئیس جمهوری از سرپرست وزارت بهداشت خواهد خواست تا "وضعیت اضطراری سلامت عمومی" را اعلام کند و از نهادهای دولتی خواهد خواست تا تلاش کنند تا از تعداد مرگ بر اثر اوپیوید‌ها بکاهند.

مواد اوپیوید که آقای ترامپ از آنها صحبت می‌کند، مخدرهایی هستند که اثرشان بر مغز همچون مواد مورفین دار است.

برنامه کاخ سفید این است که هزینه لازم را از محل "صندوق اضطراری سلامت عمومی" تامین کند. صندوقی که گزارش شده فقط ۵۷ هزار دلار در آن پول است. مقام‌های کاخ سفید می‌گویند که در بودجه آخر سال می‌خواهند پول بیشتری به این صندوق بریزند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان می گویند دولت باید بیش از امضای فرمان برای مبارزه با اعتیاد کار کند

برنامه دولت آمریکا شامل این موارد هم می‌شود:

•دسترسی بیماران به خدمات بهداشتی از راه دور تا بتوانند نسخه هایشان را بدون دیدن پزشک تمدید کنند.

•اختصاص بودجه برای کسانی که به دلیل اعتیاد قادر به پیدا کردن شغل نیستند.

•استخدام کسانی توسط وزارت بهداشت که به مناطق دور افتاده سفر کنند و مردم را از مضرات این نوع از اعتیاد آگاه کنند.

•اجازه دهند که ایالت ها، بودجه مبارزه با اچ‌ای وی (ویروس انتقال ایدز) را برای مبارزه با این مواد به کار ببرند. چرا که بسیاری از معتادان با استفاده از سرنگ‌های آلوده به ویروس اچ‌ای وی، به این بیماری هم مبتلا می‌شوند.

موافقان می‌گویند این حرکت آقای ترامپ به بالا رفتن آگاهی در زمینه اعتیاد کمک می‌کند. مخالفان اما می‌گویند بیش از این کاری نمی‌کند.

بنا به آمار دولتی از سال ۱۹۹۹ مرگ بر اثر مواد مخدر در آمریکا چهار برابر شده است. در سال ۲۰۱۵ تعداد کشته شدگان بر اثر سومصرف مواد به ۳۳ هزار نفر رسید.