روسیه گزارش کاربرد گاز سارین توسط دولت سوریه را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ریابکوف گزارش سازمان ملل را مردود دانسته و از انتشار گزارش تحقیقاتی دولت روسیه در مورد خان شیخون خبر داده است

روسیه گزارش سازمان ملل در مورد مسئولیت دولت سوریه در کاربرد گاز سمی در خان شیخون را مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، ۵ آبان (۲۷ اکتبر)، سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گزارش سازمان ملل در مورد استفاده از گاز سارین در خان شیخون را غیرقابل اعتماد توصیف کرد و گفت: "حتی نگاهی گذرا نشان می‌دهد که این گزارش حاوی تعارضات و تناقضات منطقی است و از اظهارات مشکوک شاهدان عینی و شواهد تایید نشده استفاده کرده است و همه این نقاط ضعف را در این گزارش می‌توان مشاهده کرد."

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، آقای ریابکوف گفته است که "سایر ملت‌ها در نظر دارند از این گزارش برای حل و فصل مشکلات ژئوپلتیک خود با سوریه بهره‌برداری کنند."

معاون وزیر خارجه روسیه افزوده است که دولت روسیه راسا شواهد قابل اطمینان را بررسی کرده و به زودی نتیجه آن را منتشر خواهد کرد.

+ سازمان ملل: حمله با گاز سارین به خان شیخون کار نیروهای اسد بود

+ سازمان منع تسلیحات شیمیایی: در خان شیخون از سارین استفاده شد

+ حمله موشکی آمریکا '۲۰ درصد جنگنده های سوریه را از دور خارج کرد'

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل دولت سوریه را مسئول استفاده از گاز سارین در خان شیخون و تلفات آن دانسته است

روز ۴ آوریل سال جاری، بیش از هشتاد نفر در اثر انتشار گاز سارین در منطقه خان شیخون، از شهرهای زیر کنترل مخالفان حکومت سوریه در استان ادلب، جان خود را از دست دادند. به نقل از شاهدان عینی گزارش شد که انتشار این گاز نتیجه بمباران هواپیمایی بوده و از آنجا که نیروهای مخالف دارای نیروی هوایی نیستند، حمله شیمیایی توسط هواپیماهای سوری صورت گرفته است.

دولت سوریه حمله به این شهر را تکذیب کرد اما مقامات روسی گفتند که در جریان عملیات هوایی نیروهای دولتی در خان شیخون، یک کارگاه تولید گاز سمی متعلق به شورشیان مخالف دولت هدف قرار گرفت و گاز موجود در انبار آن در منطقه منتشر شد.

دولت آمریکا در واکنش به این واقعه، حکومت سوریه را مسئول حمله شیمیایی معرفی کرد و در یک اقدام تنبیهی، یک پایگاه هوایی آن کشور را هدف حمله موشکی قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که نسبت به کاربرد مجدد اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه واکنش شدید نشان خواهد داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در عملیات خان شیخون بیمارستان محلی نیز هدف حمله هوایی قرار گرفت

گزارش سازمان ملل در مورد حمله شیمیایی به خان شیخون براساس تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و "مکانیسم مشترک تحقیق" (جی آی ام) تهیه شده و مشخصا دولت سوریه را عامل استفاده از گاز سارین در خان شیخون معرفی کرده است. این دو نهاد در گزارش خود گفته‌اند که "اطمینان کامل داریم که جمهوری عربی سوریه مسئول استفاده از گاز سارین در خان شیخون بوده است."

در واکنش به انتشار این گزارش، دیدبان حقوق بشر - یک سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر - در اطلاعیه‌ای در روز جمعه از جامعه جهانی خواست تا حکومت سوریه را هدف تحریم‌های جدی قرار دهند. در اطلاعیه این سازمان آمده است: "شورای امنیت سازمان ملل باید به سرعت اقدام کند و با وضع تحریم‌هایی علیه افراد و نهادهای مسئول این حمله شیمیایی، نشان دهد که آنان باید حساب پس بدهند."