مسعود بارزانی: هیچ‌ کس پشت کردها نایستاد

بارزانی حق نشر عکس Getty Images
Image caption پارلمان اقلیم کردستان عراق امروز نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی را تصویب کرد

مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی با انتقاد از دولت مرکزی عراق گفت پس از همه‌پرسی استقلال کردستان هیچ‌کس از کردها حمایت نکرد.

پس از اینکه پارلمان اقلیم کردستان تصمیم آقای بارزانی را برای عدم تمدید دوره ریاستش پذیرفت، او در نطقی که از تلویزیون پخش شد، تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی حاضر نیست دوره ریاست خود را تمدید کند.

او همچنین بدون نام بردن از هیچ گروهی نیروهای سیاسی رقیب در کردستان را به "خیانت" متهم کرد و گفت آنها بدون هیچ مقاومتی کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را به نیروهای دولت مرکزی واگذار کردند.

در همین حال گزارش شده فرماندهان نظامی عراق و کردستان بر سر استقرار نیروهای دولت مرکزی در برخی از پست‌های مرزی توافق کرده‌اند، جایی که خط لوله نفت به جیحان از آن عبور می‌کند.

پارلمان کردستان امروز، یکشنبه ۲۹ اکتبر، پس از چند ساعت بحث پرتشنج و غیرعلنی، نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی را تصویب کرد.

به عقیده سباستین آشر سردبیر امور جهان عرب بی بی سی، استعفای آقای بارزانی می‌تواند به عنوان پایان رویای طرفداران استقلال کردستان تلقی شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption رای پارلمان کردستان به پذیرش استعفای آقای بارزانی

'بهانه‌ای برای حمله به اقلیم کردستان'

مسعود بارزانی، سیاستمدار کهنه‌کار کرد، همچنین دولت مرکزی عراق را متهم کرد که دیگر به حقوق مردم کرد اعتقاد ندارد و از همه‌پرسی استقلال به عنوان بهانه‌ای برای حمله به اقلیم کردستان استفاده کرده است.

آقای بارزانی تاکید کرد که نتیجه‌همه‌پرسی استقلال کردستان هرگز پاک نخواهد شد و گفت که دولت او سعی کرد تا از خونریزی جلوگیری کند چرا که نیروهای عراقی و حشدالشعبی با سلاح‌های آمریکایی در حال پیشروی بودند.

کمی پیش از سخنرانی آقای بارزانی گروهی افراد خشمگین وارد پارلمان کردستان عراق شدند و به کسانی که به نظر آنها بر ضد مسعود بارزانی هستند، حمله کردند.

در همه‌پرسی ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد رای‌دهندگان به استقلال اقلیم کردستان از عراق رای دادند، اما دولت مرکزی بغداد که از ابتدا بشدت با برگزاری این رفراندوم مخالف بود، گفت که این رای‌گیری را به رسمیت نمی‌شناسد.

سه کشور همسایه عراق، ایران، ترکیه و سوریه هم مخالفت خود را با استقلال کردستان اعلام کردند.

با بالا گرفتن بحران، نیروهای ارتش عراق با همراهی شبه‌نظامیان عمدتا شیعه حشد شعبی برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق مورد مناقشه با اقلیم، از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک، به سمت این مناطق پیشروی کردند و بدون روبرو شدن با مقاومت جدی نیروهای پیشمرگ، کنترل این مناطق را در دست گرفتند.

دولت اقلیم کردستان در نهایت نتایج همه‌پرسی را تعلیق کرد، اما حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفت که تعلیق قابل قبول نیست و نتیجه این رفراندوم باید لغو شود.