رئیس پیشین ستاد تبلیغاتی ترامپ به ارتکاب جرم فدرال متهم شد

مانافورت حق نشر عکس EPA
Image caption آقای مانافورت امروز هنگام خروج از خانه، چهره خود را از نمایندگان رسانه‌ها پنهان کرد

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه امروز پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و یک نفر دیگر را به ارتکاب ۱۲ فقره جرم فدرال از جمله توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا متهم کرده است.

پل مانافورت روز دوشنبه خود را به پلیس فدرال در واشنگتن تسلیم کرد و سپس راهی دادگاه فدرال در مرکز پایتخت آمریکا شد. متهم دیگر ریچارد گیتس، شریک تجاری سابق آقای مانافورت است که از مشاوران انتخاباتی آقای ترامپ بوده.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، ریچارد گیتس و پل مانافورت در دادگاه همه اتهامات را رد کرده‌اند. قاضی برای آزادی این دو متهم به ترتیب ۵ میلیون و ۱۰ میلیون دلار قرار وثیقه تعیین کرده اما دستور داده است که نباید از خانه‌های خود خارج شوند.

هم زمان، مقامات اعلام کردند که جورج پاپادوپولوس، از مشاوران سیاست خارجی ستاد انتخاباتی ترامپ اعتراف کرده که به اف‌بی‌آی در مورد تماس هایش با شهروندان خارجی نزدیک به روسیه دروغ گفته است.

بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه آقایان مانافورت و گیتس را متهم کرده که بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ میلادی به کلاهبرداری علیه دولت آمریکا مبادرت کرده اند. به این ترتیب آقای مانافورت متهم شده زمانی که در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ فعالیت داشته است، مرتکب جرم فدرال شده است.

لابی گری بدون مجوز برای حزب ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین، توطئه برای پولشویی، اظهارت کذب و نیز پنهان کردن حساب های بانکی خارجی از اتهاماتی است که این دو با آن مواجه هستند.

+ کمیته ویژه پرونده ترامپ-روسیه علیه نخستین متهم اعلام جرم کرد

+ بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه 'هیئت عالی منصفه تشکیل داد' '

بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه می گوید که دو متهم پول های کسب کرده از فعالیت های خود در اوکراین را از طریق شرکتی که در قبرس به ثبت رسیده بودند در حساب های مختلف پنهان می کردند.

رابرت مولر در برگه تفهیم اتهام نوشته است که دو متهم در مجمع ۷۵ میلیون دلار در حساب های مختلف واریز کرده اند که ۱۸ میلیون دلار آن را پول شویی کرده اند.

ماموران اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، در ماه ژوئیه امسال به خانه پل مانافورت، یورش بردند و مدارکی را از آنجا ضبط کردند.

ناظران می گویند که روند تحقیقات پرونده اتهام تبانی احتمالی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه وارد مرحله تازه ای شده است.

دونالد ترامپ بارها هرگونه تماس غیرمجاز و تبانی با روسیه در جریان انتخابات سال گذشته علیه رقیب دموکراتش، هیلاری کلینتون را تکذیب کرده است.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه گفت که اتهامات مطرح شده هیچ گونه ارتباطی با دونالد ترامپ، ستاد انتخاباتی وی یا فعالیت های ستادش ندارد.

خانم سندرز گفت: "ما از روز اول گفته ایم که هیچ مدرکی دال بر تبانی ترامپ-روسیه وجود ندارد و هیچ چیزی در برگه اتهامات نیامده که این وضع را تغییر بدهد."

آقای مانافورت در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود پنج ماه مدیر ستاد ترامپ بود و بعد از آن که روشن شد که در گذشته با سیاستمداران هوادار روسیه در اوکراین کار کرده و برای آن ها لابی می کرده از ستاد انتخاباتی آقای ترامپ کنار رفت.

گفته می شود که ریچارد گیتس ارتباطش با ستاد آقای ترامپ را حفظ کرد و یکی از اعضای هیئتی بوده که مراسم تحلیف را سازماندهی کرد.