با پیوستن سوریه به توافق پاریس آمریکا تنها می ماند

Installation at the COP23 climate conference in Bonn, Germany حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصمیم سوریه در جریان نشست بن اعلام شد

سوریه که تنها کشوری است که توافق اقلیمی پاریس را امضا نکرده می گوید به عضویت آن درخواهد آمد و به این ترتیب آمریکا یگانه کشوری خواهد بود که تصمیم به خروج از آن می گیرد.

سوریه و نیکاراگوئه تنها کشورهایی بودند که وقتی توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ امضا شد به آن ملحق نشدند. نیکاراگوئه در ماه اکتبر با تجدید نظر در آن تصمیم به توافق پیوست.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه ژوئن گفت که از آن خارج خواهد شد اما براساس مقررات توافق پاریس این کار تا سال ۲۰۲۰ ممکن نیست چون آمریکا از امضاکنندگان توافق بوده.

همزمان مقام های فرانسوی گفته اند که دونالد ترامپ به اجلاس اقلیمی ماه دسامبر در پاریس دعوت نشده است.

یک دستیار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت بیش از ۱۰۰ کشور به این اجلاس دعوت شده اند که هدف آن "ایجاد ائتلاف هایی" با بخش مالی و تجاری برای پیشبرد توافق است.

ودا کتماوی، معاون وزارت محیط زیست سوریه، در جریان گفتگوهای اقلیمی در بن آلمان با شرکت نمایندگان ۱۹۶ کشور گفت: "مایلم تعهد جمهوری عرب سوریه به توافق تغییرات آب و هوایی پاریس را اعلام کنم."

او گفت که این توافق "در اولین زمان ممکن" امضا خواهد شد و افزود که سوریه برای برآورده کردن تعهداتش خواستار کمک خارجی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نیک ناتال سخنگوی سازمان ملل این تصمیم را تایید کرده و گفته که سوریه ابتدا باید اسناد تصویب آن را تسلیم سازمان ملل در نیویورک کند.

خبرنگاران می گویند در سال ۲۰۱۵ که توافق پاریس امضا می شد سوریه شاهد درگیری های شدید در جنگ داخلی بود و در وضعیتی نبود که آن را امضا کند. به علاوه شرکت مقام هایش در پاریس به علت تحریم ها دشوار بود.

آقای ترامپ در ماه ژوئن با اعلام خروج از توافق گفت این "وظیفه او برای حفاظت از آمریکاست" و گفت به دنبال توافق تازه ای خواهد بود که شرکت های آمریکایی را در موقعیت ضعیفی قرار نمی دهد.

او ادعا کرد که این توافق به بهای از میان رفتن شش و نیم میلیون شغل و ۳ تریلیون دلار تولید ناخالص ملی تمام خواهد شد درحالی که چین و هند را در موقعیت بهتری قرار می دهد.

"سیرا کلاب" که یک سازمان غیردولتی محیط زیست در آمریکاست در واکنش به تصمیم سوریه به دولت ترامپ حمله کرد: "نیازی به گفتن نیست که همه کشورهای دیگر جهان برای رسیدگی به بحران آب و هوایی همگام شده اند و دونالد ترامپ در حرکتی که مایه شرمساری و خطرناک است آمریکا را در صحنه جهانی منزوی کرده."

دانشمندان می گویند برای آنکه توافق پاریس شانس موفقیت داشته باشد باید تلاش برای اجرای آن تسریع شود.

به طور سنتی آمریکا، اروپا و چین مسئول تقریبا نیمی از تصاعد دی اکسید کربن جهان هستند که عامل اصلی گرمایش تلقی می شود.

مطالب مرتبط: