شروع مذاکرات رهبران آمریکا و چین در پکن

China's President Xi Jinping (L) and US President Donald Trump review Chinese honour guards during a welcome ceremony at the Great Hall of the People in Beijing on 9 November 2017. حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption استقبال نظامی از رئیس جمهور آمریکا در تالار بزرگ خلق در پکن در روز چهارشنبه

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از روبرو شدن با استقبالی گرم و تشریفاتی مجلل در پکن پایتخت چین، گفت و گوهای خود با شی جینپینگ رئیس جمهور چین را شروع کرده است.

محور اصلی سفر آسیایی او برنامه اتمی کره شمالی است و انتظار می رود آقای ترامپ این سوال را مطرح کند که چین چگونه می تواند به مهار آن کشور کمک کند.

آمریکا خواهان فشار بیشتر پکن بر پیونگ یانگ بوده است اما چین می گوید گام های کافی برداشته.

همچنین انتظار می رود رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان درباره کسر تجاری میان خود گفت و گو کنند.

حق نشر عکس AFP/Getty Images

آقای ترامپ پیشتر در جریان دیداری از کره جنوبی، کره شمالی را ترغیب کرد برای پایان برنامه سلاح های اتمی اش وارد مذاکره شود و همزمان علیه رفتار تحریک آمیز در برابر آمریکا و جهان به این کشور اخطار داد که "ما را محک نزنید."

او همچنین چین را ترغیب به قطع روابط با پیونگ یانگ کرد و درخواست از پکن برای افزایش فشار بر همسایه اش را تکرار کرد. چین می گوید هر چه در توان دارد برای مهار کره شمالی انجام می دهد و تحریم های سازمان ملل را به طور کامل اجرا می کند.

رئیس جمهور آمریکا همچنین با رهبران اقتصادی چین دیدار خواهد کرد و پنجشنبه شب در یک مراسم رسمی شام شرکت خواهد کرد.

آقای ترامپ روز چهارشنبه به پکن رفت که با تشریفات مجلل به گرمی از او استقبال شد. او بعدا در دو توییت با اشتیاق از آقای شی تشکر کرد.

آقای ترامپ از زمان ورود به چین، که توییتر در آن ممنوع است، حداقل چهار بار توییت کرده است. اما یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفت او "هر چه بخواهد توییت خواهد کرد."

او در این سفر مجموعا از پنج کشور بازدید می کند که قبلا سفر به ژاپن و کره جنوبی را کامل کرده و پس از چین به ویتنام و فیلیپین خواهد رفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption او پس از سفر به ژاپن و کره جنوبی وارد چین شد

ترامپ تاکنون در آسیا چه کرده؟

  • او به کره شمالی هشدار داد آمریکا و جهان را "محک نزند."
  • اما او همچنین از پیونگ یانگ خواست برای رسیدن به توافق بر سر خلع سلاح "به میز مذاکره" بیاید.
  • او گفت که ژاپن و کره جنوبی برای ساقط کردن موشک های کره شمالی از آمریکا تجهیزات نظامی خریداری خواهند کرد. این دو کشور گفتند خرید چنین سیستم هایی را مد نظر دارند.
حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت چین با برنامه های مجللی از رئیس جمهور آمریکا استقبال کرد