'صدسال طول می‌کشد تا مردها و زن‌ها یکسان دستمزد بگیرند'

Image caption از بالا سمت چپ: امیلی میتلیس، ویکتوریا دربیشر، لیز دوست، الکس جونز، فیونا بروس و میشل حسین از معترضان به تبعیض در دستمزد زنان و مردان در بی‌بی‌سی هستند

فعالان مدافع پرداخت دستمزدهای برابر مردان و زنان هشدار داده‌اند که صد سال طول می‌کشد تا دستمزدهای زنان و مردان برابر شود.

این فعالان مدنی امروز یعنی دهم نوامبر سال ۲۰۱۷ را به عنوان مبدا تاریخی عدم پرداخت دستمزد برابر به زنان انتخاب کرده‌اند. ویوین هیز، یکی از اعضای مرکز منابع زنان گفت پیشرفت در این زمینه با سرعت بسیار کم مانند سرعت حرکت حلزون است.

گروهی از فعالان دیگر معتقدند پیشرفت در این زمینه اساسا متوقف شده است. این گروه که "جامعه فاست" نام دارد می گوید اگر به میزان پیشرفت در این زمینه در میان کارکنان زنی که به صورت تمام وقت کار می کنند در ۵ سال گذشته نگاه کنیم و اگر بنا بر این باشد که تلاش‌ها و مبارزات با همان سرعت پیش برود تا سال ۲۱۱۷ به صفر درصد هم نمی‌رسد.

دولت بریتانیا از شرکت‌های بزرگ می‌خواهد که به تبعیض در دستمزد مردان و زنان پایان دهند و در جهت رفع این شکاف تلاش کنند اما آنها را مجبور نمی‌کند از این خواست تبعیت کنند.

چند ماه پیش شماری از مشهورترین مجریان زن بی‌بی‌سی، از این رسانه خواستند که هر چه سریع‌تر به ماجرای تبعیض در دستمزد مردان و زنان رسیدگی کند.

آن‌ها در نامه‌ای سرگشاده به تونی هال، رئیس رسانه دولتی بریتانیا، از او خواستند که تفاوت پرداخت حقوق زنان و مردان را که سال‌ها وجود داشته، اصلاح کند.

این درخواست در پی انتشار میزان دستمزد مجری‌ها و ستارگان این شبکه خبری مطرح شد. دو سوم از مجریان و ستاره‌هایی که در بی‌بی‌سی بیش از ۱۵۰ هزار پوند حقوق می‌گیرند، مرد هستند.