کشف گورهای دسته‌جمعی در مناطق تحت کنترل داعش

تا کنون بیش از ۷۰ گور دسته‌جمعی در مناطقی که تحت کنترل داعش بوده کشف شده است حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption تا کنون بیش از ۷۰ گور دسته‌جمعی در مناطقی که تحت کنترل داعش بوده کشف شده است

در نزدیکی شهر حویجه عراق که به تازگی از کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، خارج شده، چند گور گروهی کشف شده است. مقام‌های محلی می‌گویند داعش در دروان کنترل این شهر، از فرودگاه حویچه به عنوان میدان اعدام استفاده می‌کرده است.

این گورهای دسته‌جمعی در محوطه فرودگاه حویچه کشف شده‌اند حاوی اجسادی‌اند که برخی از آنها البسه معمولی مانند شهروندان عادی بر تن دارند اما برخی از آنها هم لباس‌های متحدالشکلی بر تن دارند که نظیر البسه‌ای است که داعش معمولا بر تن محکومان به اعدام می‌پوشاند.

سرهنگ مرتضی ال لویبی از ارتش عراق گفته این گورها پس از آن کشف شد که ساکنان محلی از وجود آنها خبر دادند و از مشاهدات عینی خود به مقام‌ها گفتند.

روز شنبه (۲۰ آبان - ۱۱ نوامبر) نیروهای ارتش عراق اعلام کردند که تاکنون ده‌ها گور دسته‌جمعی در مناطقی که پیش‌تر تحت کنترل داعش بود کشف کرده‌اند.

سال گذشته، خبرگزاری آسوشیتدپرس در سرشماری که از این گورها انجام داده بود توانست ۷۲ گور دسته‌جمعی را شناسایی کند که گمان می‌رود در آنها بین ۵۲۰۰ تا ۱۵ هزار جسد جای داده شده باشد.

از آن هنگام تا کنون نیروهای عراقی ۱۵ منطقه و شهر دیگر را هم از کنترل داعش خارج کرده‌اند که می‌تواند از افزایش آمار چنین گورهایی حکایت داشته باشد.

حویجه در ۲۴۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده و ماه گذشته، پس از حدود ۴ سال، از کنترل داعش خارج شد.

موضوعات مرتبط