ترامپ رهبر کره شمالی را 'چاق و کوتاه' خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم اون جونگ، رهبر کره شمالی حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم اون جونگ، رهبر کره شمالی

جنگ لفظی بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مقام‌های کره شمالی بر سر برنامه تسلیحات اتمی این کشور بار دیگر بالا گرفته است.

روز گذشته وزارت خارجه کره شمالی آقای ترامپ را یک "جنگ‌طلب پیر و خرفت" نامید و تاکید کرد که برنامه هسته‌ای این کشور متوقف نخواهد شد.

کره شمالی همچنین گفت که دونالد ترامپ در آسیا به دنبال جنگ افروزی است.

آقای ترامپ که در ادامه سفرش به کشورهای آسیایی در هانوی، پایتخت ویتنام بسرمی‌برد، قبل از دیدار با مقامات این کشور در توییتی در پاسخ به کره شمالی گفت: "چرا با پیر خواندن من، به من توهین می‌کنید. من هرگز کیم جونگ اون (رهبرکره شمالی) را چاق و کوتاه خطاب نکردم. من خیلی تلاش می‌کنم که با او (رهبرکره شمالی) دوست شوم و شاید یک روز چنین چیزی اتفاق بیفتد."

آقای ترامپ همچنین در کنفرانسی خبری در ویتنام در پاسخ به سوالی درباره دوستی با رهبر کره شمالی گفت: "ممکن است که چنین چیزی عجیب بنظر برسد، اما این یک احتمال است که در صورت وقوع خیلی خیلی خوب خواهد بود."

هشدار ترامپ به کره شمالی: ما را محک نزنید

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ به همراه رئیس جمهور ویتنام

رئیس جمهور آمریکا اندکی پس از این توییت‌ها در دیداری که با ترن دئی چانگ، همتای ویتنامی خود داشت، پیشنهاد کرد که می‌تواند نقش میانجی را در مورد منازعات دریای جنوبی چین برعهده داشته باشد.

او گفت: "من یک واسطه و داور خیلی خوب هستم."

آقای ترامپ خطاب به رئیس جمهور ویتنام گفت: "اگر من می‌توانم به عنوان میانجی و داور به شما کمک کنم. لطفا به من اطلاع دهید."

دریای جنوبی چین حدود ۲۵۰ جزیره دارد که مساحتشان مجموعا به ۱۵ کیلومتر مربع میرسد. این جزایر عموما خالی از سکنه هستند و گاه بیشترشان زیر آب است. چین، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی بر کل یا بخشهایی از این جزایر ادعای مالکیت دارند.

رئیس جمهور ویتنام در اظهاراتی گفت که سفر آقای ترامپ به کشورش نقطه عطفی در رابطه دو کشور است. وی همچنین بر همکاری دو طرف با هدف کمک به صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در جریان سفرش به کشورهای آسیایی در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا-پاسفیک شرکت کرد

دونالد ترامپ در سفری ۱۱ روزه به شرق آسیا رفت

آقای ترامپ یک هفته پیش سفر آسیایی خود را با ورود به ژاپن شروع کرد.

سفر آسیایی آقای ترامپ طولانی‌ترین سفر خارجی یک رئیس جمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته خوانده شده است.

وی پس از ژاپن به کره جنوبی و چین رفت.

قرار است آقای ترامپ پس از ویتنام برای شرکت در اجلاس سران کشورهای شرق آسیا به فیلیپین برود.