ائتلاف عربستان 'گذرگاه های مرزی یمن را باز می کند'

توزیع کمک های جیره بندی شده در صنعا حق نشر عکس EPA
Image caption برنامه خواروبار جهانی اخطار داد که تاخیر در تحویل تدارکات غذایی بر شش میلیون انسان آسیب پذیر اثر خواهد گذاشت

ائتلاف تحت رهبری عربستان که با شورشیان یمن می جنگد می گوید که بازگشایی بعضی از بنادر و فرودگاه های این کشور را یک هفته پس از بستن آنها در واکنش به حمله موشکی به ریاض شروع خواهد کرد.

دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد که این بنادر و فرودگاه های تحت کنترل دولت رسمی یمن که مورد حمایت ائتلاف است ظرف ۲۴ ساعت باز خواهد شد.

براساس این بیانیه کمک رسانی سازمان ملل از طریق بنادر تحت کنترل شورشیان زمانی شروع خواهد شد که سازمان ملل نگرانی ها در مورد قاچاق سلاح را برطرف کند.

ائتلاف عربستان به خاطر تصمیم به مسدود کردن گذرگاه های هوایی و دریایی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود. سازمان ملل هشدار داد که این محدودیت ها می تواند به "بزرگترین قحطی که جهان در چند دهه اخیر شاهد بوده بیانجامد به طوری که میلیون ها نفر را در معرض گرسنگی قرار دهد."

مناقشه یمن ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را نیازمند کمک های انساندوستانه کرده است، باعث ایجاد بزرگترین بحران امنیت غذایی جهان شده، و شیوع گسترده وبا را در پی داشته است.

خبرهای مرتبط:

حق نشر عکس AFP
Image caption کشتی در بندر حدیده یمن

ائتلاف تحت رهبری عربستان در روز ششم نوامبر "بستن موقتی" گذرگاه های هوایی، زمینی و دریایی یمن را اعلام کرد که دو روز بعد از شلیک موشکی از نواحی تحت کنترل شورشیان به سوی فرودگاه بین المللی ریاض بود.

برنامه خواروبار جهانی اخطار داد که تاخیر در تحویل تدارکات غذایی بر شش میلیون انسان آسیب پذیر اثر خواهد گذاشت و اتمام تدارکات موجود ۲۷ هزار کودک دچار سوءتغذیه را در معرض خطر بیشتر قرار خواهد داد.

همزمان سازمان بهداشت جهانی گفت که تدارکات پزشکی آن درحال اتمام است و در صورت مسدود شدن محموله واکسن ها حداقل یک میلیون نوزاد کمتر از یک ساله در معرض خطر بیماری ها از جمله فلج اطفال و سرخک خواهند بود.

صالح صمد رئیس "شورای ریاست جمهوری" شورشیان روز دوشنبه گفت که تنگ تر شدن حلقه محاصره توسط ائتلاف "همه درها را به روی صلح و دیالوگ بسته است."

یک فرمانده نظامی شورشیان حوثی هم روز یکشنبه هشدار داد که کشتی های جنگی و تانکرهای نفتی کشورهای عضو این ائتلاف هدف قرار خواهند گرفت.

موضوعات مرتبط