چین هیئتی را برای گفتگو با کره شمالی به آن کشور اعزام می‌کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سفر مقام چینی به کره شمالی کوتاه مدتی پس از دیدار ترامپ از چین صورت می‌گیرد

چند روز پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از چین و گفتگو پیرامون بحران هسته‌ای شبه‌جزیره کره، چین هیئتی را به کره شمالی اعزام می‌کند. همزمان، کره شمالی بار دیگر رئیس جمهوری آمریکا را هدف توهین مستقیم قرار داده است.

خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - روز چهارشنبه، ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) به نقل از منابع دولتی گزارش کرد که روز جمعه این هفته سونگ تائو، رئیس بخش روابط خارجی حزب حاکم کمونیست این کشور در راس هیئتی عازم پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی خواهد شد. این دیدار تنها چند روز پس از سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به چین صورت می‌گیرد که در جریان آن، دو طرف درباره برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی نیز گفتگو کردند.

ادامه این برنامه‌ها به خصوص آزمایش‌های موشکی کره شمالی در چند ماه اخیر واکنش تند ایالات متحده و انجام یک رشته مانور نظامی مشترک با کره جنوبی را در پی داشته که به نوبه خود باعث وخامت بیشتر شرایط منطقه شده است.

+ سه ناو هواپیمابر آمریکایی در مانور نظامی مشترک با کره جنوبی شرکت می‌کنند

+ ترامپ رهبر کره شمالی را 'چاق و کوتاه' خواند

+ شروع مذاکرات رهبران آمریکا و چین در پکن

در حالیکه ایالات متحده و کره شمالی یکدیگر را به اقدام نظامی تهدید کرده‌اند، دولت چین خواستار یافتن راه حلی دیپلماتیک برای این بحران بوده است. اگرچه چین به عنوان عضو دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت به قطعنامه‌های تحریم کره شمالی رای مثبت داده است، اما دارای روابط نزدیکی با آن کشور است و بخش عمده‌ای از ارتباط اقتصادی کره شمالی با خارج با چین یا از طریق چین صورت می گیرد. از این جهت، دولت چین ممکن است از نفوذ بیشتری بر رهبری کره شمالی برخوردار باشد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز خبر سفر مقام چینی به آن کشور را بدون ذکر تاریخ تایید کرد و تنها گفت که این دیدار "به زودی" انجام می شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بخش عمده ارتباط خارجی کره شمالی با چین یا از طریق چین صورت می‌گیرد

خبرگزاری شین هوا گفته است که آقای سونگ در سفر به کره شمالی مقامات آن کشور را از "تصمیمات نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین آگاه خواهد کرد." اشاره این خبرگزاری به کنگره سراسری حزب حاکم چین است که اخیرا برگزار شد. یکی از مسئولیت‌های سونگ تائو برقراری ارتباط حزب کمونیست چین با احزاب کمونیست در دیگر کشورهای جهان است و او اخیرا از ویتنام و لائوس، دو کشور کمونیستی دیگر دیدن کرده است

در خبری دیگر در مورد کره شمالی، روزنامه ردونگ سینمون، ارگان حزب حاکم کره شمالی در تحلیلی پیرامون سفر اخیر رئیس جمهوری آمریکا به کره جنوبی، او را مورد توهین شخصی قرار داده است.

حق نشر عکس twitter.com/realDonaldTrump
Image caption اظهار نظر ترامپ در مورد "توهین به او" باعث خشم مقامات کره شمالی شده است

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، این مقاله با اشاره به سخنرانی آقای ترامپ در پارلمان کره جنوبی نوشته است که رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی "ماهیت واقعی خود را به عنوان یک دیوانه پیر نشان داد."

در این مقاله آمده است که رئیس جمهوری آمریکا از سخنرانی ۳۵ دقیقه‌ای خود در برابر پارلمان کره جنوبی، بیست و دو دقیقه را به "خدشه دار کردن چهره جمهوری دموکراتیک خلق کره [کره شمالی] اختصاص داد و انواع مزخرفات علیه کشورمان از دهانش بیرون آمد که فقط افکار عمومی را متحیر کرد اما بدترین جنایت او که هرگز قابل گذشت نیست این است که به خود جرات داد تا با بد طینتی، به جایگاه رهبری جمهوری خلق دموکراتیک کره جسارت کند."

روز شنبه این هفته، خبرگزاری دولتی کره شمالی در تحلیلی پیرامون سفر منطقه‌ای دونالد ترامپ، او را "پیرمرد دیوانه" خواند. آقای ترامپ در واکنش به انتشار این مطلب، در توئیتر خود نوشت: "چرا کیم جونگ‌اون باید با پیرمرد خواندن من، به من توهین کند در حالیکه من هیچوقت او را کوتاه و خپله نمی‌خوانم؟ به هر حال به سختی تلاش سعی می‌کنم دوست او باشم و شاید یک روز هم این به حقیقت بپیوندند."

در نظام حکومتی کره شمالی، رهبر از موقعیت ممتاز و نقش تعیین‌کننده برخوردار است و رسانه‌ها و مقامات آن کشور به هرنوع خرده‌گیری از او به شدت واکنش نشان می‌دهد. کوتاه مدتی پس از آنکه کیم جونگ‌اون به جای پدرش به رهبری کره شمالی رسید، یکی از خویشاوندان او از مقام مهمی که در حکومت داشت برکنار و به طرز فجیعی اعدام شد. در آن زمان، خبرگزاری دولتی کره شمالی نوشت یکی از اتهامات این فرد ابراز تردید نسبت به صلاحیت رهبر جدید برای تصدی این سمت بود.