اقدام ارتش زیمبابوه 'شبیه کودتاست'

سربازان ارتش در هراره ترافیک را کنترل می کنند حق نشر عکس Reuters
Image caption سربازان ارتش در هراره تردد در جاده ها را کنترل می کنند

اتحادیه آفریقا می گوید که تسخیر قدرت توسط ارتش زیمبابوه و تحت حصر قرار دادن رابرت موگابه رئیس جمهور این کشور "شبیه کودتا" است.

آلفا کوند، رئیس اتحادیه آفریقا، گفت که این گروه خواهان بازگشت فوری به حاکمیت قانون اساسی در زیمبابوه است.

ارتش کودتا را رد می کند و می گوید که آقای موگابه "در امنیت به سر می برد" و فقط قصد مقابله با "مجرمانی" که دور او حلقه زده اند را دارد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی: موگابه گفته در حصر خانگی است

در پی درگیری در پایتخت زیمبابوه ارتش بیانیه صادر کرد

این تحولات در پی کشمکشی بر سر جانشینی رابرت موگابه صورت می گیرد.

امرسون منانگاگوا معاون رئیس جمهور هفته پیش برکنار شد که گریس موگابه همسر رئیس جمهور را در موقعیت جانشینی او قرار داد اما این اقدام باعث خشم مقام های نظامی شد که فکر می کنند به حاشیه رانده شده اند.

آقای موگابه که ۹۳ سال دارد از زمان استقلال این کشور از بریتانیا در سال ۱۹۸۰ قدرت را در دست داشته است.

آقای کوند که همچنین رئیس جمهور گینه است در واکنش به این تحولات گفت که سربازان زیمبابوه "قبلا برای اشغال قدرت تلاش کرده بودند."

در این بیانیه آمده است که اتحادیه آفریقا "نگرانی های جدی" در مورد اوضاع دارد و بر "حمایت کامل خود از نهادهای قانونی تاکید می کند."

ان سوی، خبرنگار بی بی سی در زیمبابوه، اشاره می کند که در سال ۲۰۱۳ وقتی ارتش مصر در کودتایی قدرت را به دست گرفت، اتحادیه آفریقا آن کشور را اخراج کرد و شاید به همین دلیل باشد که ارتش زیمبابوه از توصیف اقدام خود به عنوان کودتا خودداری می کند.

روز سه شنبه پس از چند روز شایعات و تنش سربازان ارتش ساختمان سازمان رادیوتلویزیون دولتی، زی بی سی، را گرفتند.

یک افسر ارتش به نام ژنرال سیبوسیسو مویو در بیانیه ای تلویزیونی گفت که ارتش "مجرمان" در اطراف آقای موگابه را هدف گرفته است.

او پافشاری کرد: "این اشغال قدرت توسط نظامیان نیست."

از آن زمان وسایل زرهی ارتش در خیابان های هراره، پایتخت، دیده می شوند و صدای تیراندازی از محلات شمالی شهر که آقای موگابه و شماری از مقام ها در آن زندگی می کنند شنیده شده است.

جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی صبح چهارشنبه گفت آماده است برای رفع بحران سیاسی و حل اختلاف بین گروه های رقیب در حکومت آن کشور میانجیگری کند.

آقای زوما گفت که با رابرت موگابه تماس داشته و به نقل از او گفت که سالم است اما در حصر خانگی قرار دارد.

همزمان، چین که بزرگترین شریک تجاری زیمبابوه محسوب می شود، گفته است که اوضاع آن کشور را از نزدیک زیر نظر دارد و امیدوار است که "طرف های ذینفع" اختلافات خود را به شکلی مسالمت‌آمیز حل و فصل کنند.

موضوعات مرتبط