شادمانی هزاران نفر از مخالفان موگابه در پایتخت زیمبابوه

حق نشر عکس EPA

هزاران نفر از مردم زیمبابوه با شادمانی در خیابان های هراره، پایتخت، از روی کار آمدن نظامیان استقبال کردند و خواستار کناره گیری رابرت موگابه از قدرت شدند.

تظاهرات کنندگان با پاره کردن تصاویر آقای موگابه، رئیس‌جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه، به سمت دفتر و محل اقامت وی راهپیمایی کردند.

گفته شده ارتش زیمبابوه، که از عصر سه‌شنبه در اقدامی شبیه به یک کودتا قدرت را دست گرفته، از راهپیمایی امروز حمایت کرده است.

رابرت موگابه که از ۳۷ سال پیش قدرت را در زیمبابوه در دست دارد، به گفته تلویزیون دولتی این کشور قرار است فردا با فرماندهان نظامیان ملاقات و گفتگو کند.

ارتش زیمبابوه اعلام کرده که در "اسرع وقت" نتیجه مذاکرات آتی را به اطلاع مردم خواهد رساند.

در چهار روز گذشته محل اقامت آقای موگابه تحت محاصره نیروهای ارتش قرار داشته و او در حصر خانگی بوده است.

با وجود این، رابرت موگابه روز جمعه در یک مراسم فارغ‌التحصیلی حضور یافت و مدارک دانشجویان را به آنها اهدا کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حکومت سی و هفت ساله موگابه عملا به سرآمده، هر چند وضعیت و موضوع جایگزینی او همچنان مبهم است

در پی تحولات اخیر، گروه‌های مختلفی از احزاب و نهادهای اجتماعی در زیمبابوه خواستار کناره‌گیری آقای موگابه از قدرت شده‌اند. حتی نمایندگان منطقه‌ای حزب زانو پی‌اف، حزب حاکم نیز، بر لزوم استعفای وی تاکید کرده اند.

پیشتر ارتش زیمبابوه با صدور اطلاعیه‌ای گفته بود که "نیروی دفاع زیمبابوه شماری از "جنایتکاران اطراف رابرت موگابه" را شناسایی کرده‌اند تا آنان را "به خاطر جرایمی که باعث رنج و مشقت اقتصادی و اجتماعی مردم شده اند به دست عدالت بسپارند".

در این بیانیه آمده بود که ارتش در حال حاضر "با رئیس جمهور و فرمانده کل قوا در تعامل است و به محض دستیابی به نتیجه مذاکرات با او، ملت را از آن آگاه خواهد کرد".

ارتش از مردم خواسته است تا در حالی که نظامیان به "عملیات" خود ادامه می‌دهند، "صلح و آرامش را حفظ کنند".

موضوعات مرتبط