سعد حریری از برنامه سفر به مصر خبر داد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای حریری روز چهارم نوامبر در عربستان سعودی ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان، ناگهان استعفا داد

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، گفته است که از فرانسه به مصر سفر خواهد کرد تا با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور، دیدار کند.

آقای حریری یکشنبه (۱۹ نوامبر) در شبکه توییتر اعلام کرد که روز سه شنبه این هفته برای دیدار با "دوست" خود عبدالفتاح سیسی در مصر خواهد بود.

سعد حریری که هم اکنون در فرانسه بسر می برد پیشتر گفته بود که برای شرکت در جشن روز استقلال لبنان که چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد، به بیروت برمی گردد.

آقای حریری روز چهارم نوامبر در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان، استعفا داد؛ میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، که از متحدان حزب الله به شمار می‌رود، هنوز استعفای آقای حریری را نپذیرفته است.

میشل عون مقامات سعودی را متهم کرده است که آقای حریری را بازداشت کرده و تحت فشار قرار داده اند، اتهامی که سعد حریری و عربستان سعودی آن را رد کرده‌اند.

هم زمان، رایزنی‌های‌ فرانسه برای حل بحران لبنان ادامه دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه (۱۹ نوامبر) تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، درباره اوضاع لبنان گفتگو کرد و او را در جریان اقدامات خود قرار داد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده است که آقای نتانیاهو در این تماس درباره "تلاش ایران برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در سوریه و فعالیت‌هایش در منطقه" با امانوئل مکرون صحبت کرده است.

کاخ الیزه می‌گوید که رئیس جمهوری فرانسه با عبدالفتاح سیسی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز گفتگوهایی داشته است.

آقای مکرون پیشتر با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم تلفنی گفتگو کرد. بنا بر بیانیه کاخ سفید، دو طرف روز شنبه درباره مقابله با "فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده" ایران و حزب الله لبنان اتفاق نظر دارند.