موگابه 'فردا استیضاح می‌شود'

موگابه و منانگاگوا حق نشر عکس Reuters
Image caption برکناری آقای منانگاگوا (چپ) از سوی آقای موگابه (راست) از سمت معاون رئیس جمهور جرقه بحران سیاسی اخیر را زد

یکی از اعضای ارشد زانو پی‌اف، حزب حاکم زیمبابوه می‌گوید که اعضای حزب تصمیم گرفته‌اند که فردا سه‌شنبه ۲۱ نوامبر روند استیضاح رابرت موگابه، رئیس جمهور را آغاز کنند و رأی‌گیری نهایی ممکن است روز چهارشنبه انجام شود.

پل مانگوانا، نماینده پارلمان از حزب زانو پی‌اف پس از جلسه حزب به خبرنگاران گفت که رئیس جمهور ۹۳ ساله به دادن اختیارات بیش از اندازه به همسرش گریس، بی‌اعتنایی به قانون اساسی و از دست دادن توانایی اداره کشور متهم خواهد شد.

آقای مانگوانا گفت که انتظار دارد احزاب مخالف دولت هم از استیضاح آقای موگابه استقبال کنند.

+ موگابه ضرب‌الاجل استعفا را رعایت نکرد

+ شادمانی هزاران نفر از مخالفان موگابه در پایتخت زیمبابوه

با این حال خبرنگاران می‌گویند که بعضی از اعضای حزب که مدافعان سرسخت آقای موگابه و همسرش بوده‌اند، احتمالا علیه برکناری او رأی خواهند داد.

حزب زانو پی‌اف دیروز آقای موگابه را از رهبری حزب خلع کرد و تا امروز دوشنبه به او فرصت داد از سمت خود کناره‌گیری کند.

انتظار می‌رفت که آقای موگابه دیشب در یک نطق تلویزیونی اعلام کناره گیری کند، اما او در این نطق گفت که قصد دارد کنگره حزب را در ماه آینده میلادی به عنوان رئیس جمهور افتتاح کند.

بحران سیاسی در زیمبابوه هفته پیش و زمانی آغاز شد که آقای موگابه معاون خود امرسون منانگاگوا را برکنار کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان آقای موگابه می‌گویند که او می‌خواهد زمینه به قدرت رسیدن همسرش را پس از خود فراهم کند

گفته می‌شد او با برکنار کردن آقای منانگاگوا قصد دارد زمینه را برای جانشینی همسرش گریس به عنوان رئیس جمهور بعد از خود فراهم کند.

روز چهارشنبه ارتش اوضاع را در کشور به دست گرفت، اما فرماندهان ارتش گفتند که قصد کودتا ندارند و آقای موگابه هنوز رئیس جمهور قانونی است.

نظامیان و اعضای حزب حاکم در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند که آقای موگابه را که قهرمان استقلال کشورش محسوب می‌شد، راضی کنند که از مقام خود کنار برود.

گروه های بزرگی از مردم زیمبابوه هم از اقدام ارتش در به دست گرفتن کنترل اوضاع استقبال کردند و در تظاهرات بزرگ خیابانی خواهان کنار رفتن آقای موگابه شدند.

حزب زانو پی‌اف دیروز با کنار گذاشتن آقای موگابه از رهبری حزب، آقای منانگاگوا، معاون برکنار شده او را به رهبری انتخاب کرد.

موضوعات مرتبط