ترامپ کره شمالی را 'دولت حامی تروریسم' اعلام کرد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ کره شمالی را به "حمایت مکرر از تروریسم بین المللی" متهم کرده است

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که دولتش کره شمالی را مجددا در فهرست کشورهای "حامی تروریسم" قرار می دهد.

کره شمالی، تا ۹ سال پیش در این فهرست قرار داشت اما دولت آمریکا، سپس آن کشور را از این فهرست خارج کرد.

آقای ترامپ امروز دوشنبه ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) در نشست اعضای کابینه گفت که این اقدام، مقدمه وضع تحریم های جدید و "بسیار بزرگ" علیه کره شمالی است که فردا سه شنبه اعلام می شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود که چنین اقداماتی باید "خیلی وقت پیش" علیه کره شمالی انجام می شده است.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ در صحبت های امروز خود، پیونگ یانگ را به خاطر تولید سلاح های هسته ای و نیز آنچه "حمایت مکرر از تروریسم بین المللی" خواند مورد انتقاد قرار داد.

کره شمالی تا سال ۲۰۰۸ در فهرست کشورهای "حامی تروریسم" واشنگتن قرار داشت ولی دولت جورج بوش، در چارچوب توافقی هسته ای با آن کشور، پیونگ یانگ را این فهرست خارج کرد.

آقای ترامپ می گوید آن اقدام ساده اندیشانه و غلط بوده و نه فقط خطر جنگ اتمی را کاهش نداده بلکه باعث جسورتر شدن کره شمالی شده است.

ناظران این اقدام را بیشتر نمادین می دانند و می گویند تاثیر عملی قابل توجهی بر پیونگ یانگ نخواهد داشت.

همزمان رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم در اشاره به خارج کردن کره شمالی از آن فهرست گفت: "معلوم است که آن اقدام بی نتیجه بوده، چون می بینیم که امروز در چه وضعی هستیم."

او گفت هدف از قرار دادن نام کره شمالی در این فهرست "پاسخگو کردن آن در مقابل یک رشته اقداماتی است که در چندین ماه گذشته یا حدود یک سال گذشته انجام داده است."

دو ماه قبل، ایالات متحده مجموعه ای از تحریم های جدید را علیه کره شمالی وضع کرد که شامل منع صادرات نفت و توقیف دارایی های خارجی کیم جونگ اون رهبر این کشور می شد.

آن تحریم ها، در واکنش به ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی و آزمایش های پی در پی موشک های دوربرد این کشور اعلام شدند.