اسد و پوتین ملاقات کردند

پوتین و اسد حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوتین در ملاقات با اسد از به جریان افتادن فرآیند سیاسی حل بحران با سرپرستی سازمان ملل حمایت کرد

رئیسان جمهوری روسیه و سوریه با یکدیگر ملاقات و از یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه حمایت کرده‌اند. قرار است رئیسان جمهوری ایران و ترکیه نیز فردا با رئیس جمهوری روسیه دیدار کنند.

منابع دولتی روسیه صبح سه‌شنبه ٣٠ آبان (٢١ نوامبر) گزارش کردند که ولادیمیر پوتین و بشار اسد، رئیسان جمهوری روسیه و سوریه، در شهر سوچی در ساحل دریای سیاه با یکدیگر دیدار کرده‌اند. این دیدار شامگاه گذشته صورت گرفت، اما دفتر رئیس جمهوری روسیه صبح سه‌شنبه گزارش آن را منتشر کرد.

این دیدار در حالی گزارش می‌شود که منابع خبری سوریه، روسیه و ایران از شکست داعش در سوریه خبر داده‌اند.

قرار است آقای پوتین روز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری ترکیه و ایران نیز دیدار کند. همراه با روسیه، این دو کشور در روند تحولات اخیر سوریه نقشی داشته‌اند.

+ روسیه قطعنامه دیگری از آمریکا علیه سوریه را وتو کرد

+ ترامپ و پوتین درباره مبارزه با داعش در سوریه توافق کردند

+ آخرین پایگاه عمده داعش در سوریه 'از کنترل این گروه خارج شد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مشارکت نظامی روسیه در جنگ سوریه باعث تقویت نیروهای دولتی در برابر مخالفان شد

به گزارش تلویزیون روسیه، ولادیمیر پوتین در ملاقات با رئیس جمهوری سوریه گفت که "برای پیروزی کامل بر تروریسم هنوز راهی طولانی در پیش داریم، اما تا آنجا که به کار مشترک ما در مبارزه با تروریسم در سوریه ارتباط دارد، عملیات نظامی در واقع به پایان خود نزدیک می‌شود."

رئیس جمهوری روسیه در مورد روند تحولات آتی روسیه خطاب به بشار اسد گفته است "در حال حاضر، آنچه که اهمیت دارد توجه به مسایل سیاسی است و من با خرسندی شاهد هستم که شما آمادگی دارید تا با همه کسانی که در پی راه حلی مسالمت‌آمیز هستند همکاری کنید."

ولادیمیر پوتین گفت که مایل است اصول به جریان انداختن فرآیند سیاسی و "تشکیل کنگره‌ای از مردم سوریه، و البته برخوردار از حمایت" بشار اسد را با او بررسی کند. وی ابراز تمایل کرد که از ارزیابی رئیس جمهوری سوریه از وضعیت کشورش و چشم‌انداز تحولات آتی و نظر او در مورد راه حل سیاسی آگاه شود. براساس این گزارش، ولادیمیر پوتین گفت: "به نظر ما فرآیند سیاسی حل مشکلات سوریه باید در نهایت تحت نظر و هدایت سازمان ملل متحد به جریان افتد."

نظارت سازمان ملل می‌تواند زمینه مشارکت و چانه‌زنی قدرت‌های بزرگ در مورد آینده سوریه را فراهم کند.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption مشارکت نظامی ایران در جنگ داخلی سوریه تلفاتی به همراه داشته است

براساس همین گزارش، رئیس جمهوری سوریه در ملاقات با پوتین گفت که "در این مرحله، به خصوص پس از کسب پیروزی علیه تروریست‌ها، به نفع ماست که فرآیند سیاسی را به جریان اندازیم." وی افزود که "به اعتقاد ما وضعیت کنونی چه در صحنه عملیات و چه در عرصه سیاسی به ما امکان آن را می‌دهد که به پیشرفت در فرآیند سیاسی امیدوار باشیم و البته به حمایت روسیه متکی هستیم تا اطمینان حاصل کند که بازیگران خارجی در این فرآیند مداخله‌ نخواهند کرد."

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، در دیدار رئیسان جمهوری سوریه و روسیه، گروهی از فرماندهان نظامی روسیه نیز حضور داشتند و بشار اسد خطاب به آنان گفت: "به نمایندگی از سوی تمامی مردم سوریه، سپاس خود را برای آنچه که انجام داده‌اید ابراز می‌دارم. ما هرگز کمک شما را فراموش نخواهیم کرد." ولادیمیر پوتین نیز گفت که ارتش روسیه توانست "سوریه را به عنوان یک کشور مستقل حفظ کند."

روز سه‌شنبه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت که ولادیمیر پوتین در نظر دارد نتیجه مذاکرات خود با اسد و آینده سوریه را با ملک سلمان، پادشاه سعودی، مطرح و با او در این زمینه تبادل نظر کند.

حق نشر عکس iSna
Image caption همزمان با سفر اسد به سوچی، باقری (اول چپ) نیز به این شهر سفر کرده است

آخرین دیدار رئیسان جمهوری سوریه و سوریه در اواخر اکتبر سال ٢٠١۵ میلادی و چند هفته پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در حمایت از نیروهای دولتی سوریه صورت گرفت. دخالت نظامی روسیه باعث شد که نیروهای دولتی و متحدان آنها که به شدت تضعیف شده بودند بتوانند در عرصه نظامی به موفقیت‌هایی دست یابند.

به گفته مخالفان حکومت سوریه و منابع غربی، عملیات نظامی روسیه در سوریه بدون توجه به امنیت غیرنظامیان صورت گرفت و تلفات غیرنظامی سنگینی در پی داشته است. مقامات سوریه و روسیه نیز متقابلا نیروهای ضد دولتی را عامل تلفات غیرنظامیان معرفی کرده‌اند.

همزمان با سفر رئیس جمهوری سوریه به سوچی، رسانه‌های خبری در ایران از شکست کامل داعش در سوریه خبر داده و به تفسیر آن پرداخته‌اند. علی لاریجانی، رئیس مجلس، با اعلام شکست "تروریسم در عراق و سوریه" گفته است که "اقداماتی که در سال‌های اخیر با محوریت ایران در مبارزه با تروریسم انجام شد، ضربه‌ای بسیارکاری به بدنه تروریست‌ها وارد ساخت و می‌توان گفت تروریست‌ها آخرین نفس‌های خود را در عراق و سوریه می‌کشند."

در آستانه دیدار حسن روحانی با رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه، سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، به سوچی سفر کرده است. در جنگ داخلی سوریه، ایران ضمن حمایت سیاسی و مالی گسترده از حکومت بشار اسد، به اعزام نیروی نظامی به آن کشور نیز مبادرت کرده هرچند گفته است که نظامیان ایرانی به عنوان مستشار در جنگ سوریه حضور داشته‌اند. علاوه براین، نفرات گروه حزب‌الله لبنان در کنار نیروهای دولتی سوریه جنگیده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption گروهی از نظامیان ارشد روسی در ملاقات اسد و پوتین حضور داشتند