قاضی: ترامپ حق قطع بودجه شهرهای پناهگاه مهاجران را ندارد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروهی از معترضان به سیاست دونالد ترامپ در عرصه مهاجرت

یک قاضی فدرال دستورالعمل دونالد ترامپ مبنی بر قطع بودجه شهرهایی را که برای بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی با اداره مهاجرت همکاری نمی‌کنند، مغایر قانون اساسی آمریکا اعلام کرده است.

ویلیام اوریک در حکم خود دستور مذکور را "بیش از حد قهرآمیز" توصیف کرده و گفته است که فقط کنگره ایالات متحده اجازه مشروط کردن منابع مالی فدرال را دارد و تصمیم دولت آقای ترامپ اصل تفکیک قوا را زیر پا گذاشته است.

حکم این قاضی - که در سراسر آمریکا لازم الاجراست - می تواند ناکامی دیگری برای آقای ترامپ باشد که مبارزه با مهاجران بدون مدارک قانونی را یکی از اولویت‌های مهم دولت خود اعلام کرده است.

قاضی اوریک - مستقر در سانفرانسیسکو - در ماه آوریل امسال هم به طور موقت دستور مذکور را متوقف کرده بود؛ او این بار یک حکم نهایی صادر کرده است.

شاکیان این پرونده بخش سانتا کلارا و شهر سان فرانسیسکوی کالیفرنیا بودند.

دنیس هریرا، دادستان سان فرانسیسکو، حکم دادگاه را "یک پیروزی برای مردم آمریکا و حکومت قانون" توصیف کرده است.

دولت دونالد ترامپ هنوز به این حکم واکنش نشان نداده است؛ هنوز معلوم نیست که وزارت دادگستری به دیوان عالی فدرال شکایت خواهد کرد یا نه.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام های شهر سانفرانسیسکو در ماه ژانویه از دولت به دادگاه شکایت کردند

یک قاضی فدرال دیگر نیز پیشتر در شیکاگو به توقف اجرای آن دستورالعمل رای داده بود.

شهرهایی مانند نیویورک و سان فرانسیسکو که به شهرهای پناهگاه شهرت دارند، اعلام کرده بودند که از فرمان روز ۲۵ ژانویه آقای ترامپ برای مقابله با مهاجران بدون مدارک قانونی تبعیت نخواهند کرد.

کاخ‌سفید در واکنش تهدید کرده بود که بودجه فدرال آنها را محدود خواهد کرد.

قاضی اوریک با اشاره به اظهارات آقای ترامپ و جف سشنز، وزیر دادگستری، گفته است که دستورالعمل یاد شده مانند یک "سلاح" در دست رئیس جمهوری شده که می‌تواند با آن نهادهای اجرایی محلی را که با سیاستهای مهاجرتی او همراه نشده‌اند تنبیه کند.