سعد حریری به لبنان بازگشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای حریری در هنگام استعفای ناگهانی با انتقاد از گروه حزب‌الله لبنان و «دخالت ایران» در منطقه خاورمیانه گفته بود که چون احساس امنیت جانی نمی‌کند به کشورش بازنخواهد گشت

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، حدود سه هفته بعد از استعفای ناگهانی در عربستان سعودی به کشورش برگشته است.

دفتر آقای حریری می‌گوید که هواپیمای او در راه لبنان، در مصر و قبرس توقف داشته است.

سعد حریری از فرانسه عازم مصر شده بود تا با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور، دیدار کند.

هواپیمای سعد حریری در فرودگاه بین المللی بیروت فرود آمده است.

تلویزیون لبنان تصاویری از آقای حریری در زمان پیاده شدن از هواپیما و حضور نیروهای امنیتی در محل را پخش کرده است.

سعد حریری روز شنبه گذشته پس از دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعلام کرد که برای شرکت در جشن روز استقلال لبنان که چهارشنبه برگزار خواهد شد، به بیروت برمی گردد.

آقای حریری روز چهارم نوامبر در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان، استعفا داد. او گفت چون احساس امنیت جانی نمی‌کند به کشورش بازنخواهد گشت.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، که از متحدان حزب الله به شمار می‌رود، هنوز استعفای آقای حریری را نپذیرفته است. او مقامات سعودی را متهم کرد که آقای حریری را بازداشت کرده و تحت فشار قرار داده اند، اتهامی که سعد حریری و عربستان سعودی آن را رد کرده‌اند.

فرانسه سخت در تلاش است که راهی برای حل بحران لبنان پیدا کند که به گفته ناظران به کانون رقابت منطقه ای ایران و عربستان سعودی تبدیل شده است.

رئیس جمهوری فرانسه در روزهای اخیر با عبدالفتاح سیسی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفتگوهایی داشته است.

آقای مکرون همچنین با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تلفنی گفتگو کرده است. بنا بر بیانیه کاخ سفید، دو طرف روز شنبه درباره مقابله با "فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده" ایران و حزب الله لبنان اتفاق نظر دارند.