حریری تسلیم استعفانامه خود را به تعویق انداخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption حریری و میشل عون - حریری گفته است به درخواست عون استعفای خود را به تعویق انداخته است

سعد حریری، نخست‌وزیر، لبنان گفته است که به درخواست رئیس جمهوری استعفای خود را به تعویق انداخته است.

آقای حریری که شامگاه گذشته (سه‌شنبه ۲۱ نوامبر) از فرانسه وارد لبنان شد در یک بیانیه تلویزیونی امروز چهارشنبه، ۱ آذر (۲۲ نوامبر) گفته است که "امروز استعفای خود از سمت نخست‌وزیری را به پرزیدنت [میشل] عون، رئیس جمهوری تقدیم کردم اما او از من خواست به منظور گفتگو درباره دلایل و زمینه سیاسی این تصمیم، آن را به تعویق بیندازم و من نیز موافقت کردم."

روز ۴ نوامبر، نخست‌وزیر لبنان که به عربستان سفر کرده بود در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که به خاطر شرایط کشورش از سمت نخست‌وزیری کناره‌‍گیری می‌کند و نسبت به امنیت جانی خود در لبنان نیز ابراز نگرانی کرد.

استعفای ناگهانی آقای حریری و اعلام آن در یک کشور خارجی باعث گمانه‌زنی در این مورد شد که ممکن است او تحت فشار دولت عربستان ناگزیر به اعلام این تصمیم شده است. حتی این نظر نیز از سوی منتقدان عربستان سعودی مطرح شد که ممکن است نخست‌وزیر لبنان در لبنان تحت نظر یا حتی در بازداشت خانگی باشد.

+ سعد حریری به لبنان بازگشت

+ سعد حریری 'از عربستان به فرانسه رفت'

+ نخست وزیر لبنان 'به زودی از عربستان عازم فرانسه خواهد شد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption حریری پیش از بازگشت به لبنان در پاریس با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد

سعد حریری هنگام اعلام استعفای خود در عربستان سعودی نسبت به تبدیل لبنان به صحنه رقابت‌های منطقه‌ای ابراز نگرانی کرده بود. وی به خصوص حزب الله لبنان را به عنوان یک نیروی نظامی جدای از ارتش لبنان و تحت حمایت حکومت ایران مورد انتقاد شدید قرار داده بود. وی گفت که با فعالیت این گروه به عنوان یک تشکل سیاسی مشکلی ندارد اما وجود یک ارتش خصوصی وابسته به کشور خارجی می‌تواند لبنان را درگیر جنگ کند و ثبات آن را به مخاطره اندازد.

بازگشت آقای حریری به لبنان نتیجه تلاش رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه است که در نظر داشته‌اند از بروز یک بحران سیاسی در لبنان جلوگیری کنند. آقای حریری پیش از بازگشت به لبنان به فرانسه رفته بود.

لبنان در دهه‌های ١٩٧٠ و ١٩٨٠ درگیر جنگ داخلی بین گروه‌های مختلف قومی، مذهبی و سیاسی بود که تلفات و خسارات سنگینی به این کشور وارد ساخت. جنگ داخلی براساس توافقنامه طائف به میانجیگری عربستان سعودی خاتمه یافت.

طبق این توافقنامه قرار شد که تمامی گروه‌های مسلح لبنان خلع سلاح شوند و حفظ امنیت داخلی و خارجی این کشور به ارتش و نیروهای دولتی واگذار شود اما به دلیل اشغال بخشی از جنوب لبنان توسط ارتش اسرائیل، به حزب‌الله اجازه داده شد تا زمان تخلیه خاک لبنان، به منظور مقابله با پیشروی احتمالی اسرائیل یک تشکل نظامی باقی بماند.

ارتش اسرائیل در سال ٢٠٠٠ میلادی جنوب لبنان را ترک کرد.

شماری از کشورهای جهان ، از جمله آمریکا، اسرائیل، برخی کشورهای اروپایی، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اکثر کشورهای عضو اتحادیه عرب گروه حزب‌الله یا شاخه نظامی آن را سازمان تروریستی می‌دانند.

در مقابل، این گروه با ایران روابط بسیار نزدیکی دارد و از نظر مالی، سیاسی و نظامی به جمهوری اسلامی وابسته است.

موضوعات مرتبط