جانشین موگابه وعده داد در 'دموکراسی جدید' زیمبابوه شغل ایجاد کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption امرسون منانگاگوا گفت: "ما به دنبال رشد اقتصاد کشورمان هستیم. به در پی صلح، شغل، شغل و شغل هستیم"

امرسون منانگاگوا، معاون رئیس جمهور مستعفی زیمبابوه وعده داد که در "دموکراسی جدید" این کشور، برای مردم شغل ایجاد کند.

آقای منانگاگوا، که امروز از تبعید بازگشته، در میان تشویق جمعیتی که برای شنیدن سخنانش در هراره پایتخت گرد آمده بودند گفت: "ما به دنبال رشد اقتصاد کشورمان هستیم. به در پی صلح، شغل، شغل و شغل هستیم."

بنا بر برخی تخمین ها، حدود ۹۰ درصد جمعیت زیمبابوه بیکار هستند و سه-چهارم مردم، درآمدی کمتر از ۵ و نیم دلار در روز دارند.

به گفته تلویزیون دولتی زیمبابوه، امرسون منانگاگوا از جمعه آینده، به عنوان رئیس جمهور جدید جانشین رابرت موگابه ۹۳ ساله خواهد شد که از ۳۷ سال پیش قدرت را در دست داشت.

انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه سال آینده برگزار خواهد شد و امرسون منانگاگوا تا آن زمان، وظایف رئیس جمهوری را برعهده خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

در پی اقدام رابرت موگابه به برکناری امرسون منانگاگوا از سمت معاون اولی خود، وی دو هفته پیش به آفریقای جنوبی گریخت، اما این برکناری منجر به دخالت حزب حاکم زانو پی‌اف و ارتش زیمبابوه شد.

در همین ارتباط اعضای حزب زانو پی‌اف، که دارای اکثریت پارلمانی است، رابرت موگابه را از رهبری حزب برکنار و آقای منانگاگوا را به جای او به این سمت برگزیدند.

جاکوب مودنا رئیس پارلمان زیمبابوه دیروز اعلام کرد که رابرت موگابه از سمت خود کناره‌گیری کرده و به این ترتیب "روند استیضاح او در مجلس متوقف شده است".

رابرت موگابه از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ ریاست جمهوری این کشور را بر عهده داشت.

او بارها در انتخابات دوره‌های مختلف پیروز شد، اما حکومت او در طی ۱۵ سال گذشته با خشونت و سرکوب مخالفان سیاسی‌اش همراه بود.

موضوعات مرتبط