بیش از ۲۰۰ نفر در حمله به مسجدی در مصر کشته شدند

تجمع مردم بیرون مسجد حق نشر عکس STRINGER

در اثر تیراندازی و انفجار در مسجدی در مصر ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

در چند ساعت پس از حمله شمار قربانیان اعلام‌شده افزایش یافته است. منابع مصری می‌گویند در این حمله ۲۳۵ نفر کشته و بیش از ۱۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

محل حادثه مسجد روستای روضه در شهرستان بئرالعبد در شمال شبه‌جزیره سینا است. این شهرستان در غرب شهر عریش و در ساحل دریای مدیترانه است.

روز جمعه، ٣ آذر (٢٤ نوامبر)، منابع خبری مصر گزارش کردند که افراد مسلح به مسجد روضه حمله کردند و پس از انفجار بمب در این مسجد، آن را به گلوله بستند.

گفته ‌می‌شود که هنگام این حمله، گروهی از ماموران امنیتی و اعضای خانواده‌های آنان مشغول عبادت در مسجد بودند.

این مرگبارترین حمله از زمان اوج فعالیت مسلحانه شورشیان اسلامگرا در سال ۲۰۱۳ در مصر است.

عبدالفتاح سیسی رییس جمهوری مصر در پی گفتگو با مقام‌های امنیتی گفت با قدرت قهری به این حمله پاسخ خواهد داد.

هیچ گروهی هنوز مسئولیت حمله به مسجد روضه را برعهده نگرفته است اما شبه‌نظامیان نزدیک به داعش پیشتر مسئول حملات زیادی در این منطقه بوده‌اند.

این عده معمولا نیروهای امنیتی و کلیساها را هدف قرار می‌دهند و این حمله مرگبار به مسجد صوفیان مصر کشور را در بهت فروبرده است.

حمله چگونه روی داد؟

شاهدان عینی می‌گویند ده‌ها مردم مسلح با خودرو وارد محل شدند و مسجد را که مملو از عبادت‌کنندگان بود منفجر کردند و هنگام فرار نیز به سوی آنها آتش گشودند.

گفته می‌شود این عده برای بستن راه‌های منتهی به مسجد خودروهای پارک شده در محدوده اطراف مسجد را به آتش کشیدند.

تصاویر منتشر شده ردیف‌ بدن‌های خون‌آلود قربانیان را که کف زمین مسجد دراز شده‌اند را نشان می‌دهد. گزارش‌ها حاکی از مجروح شدن دست کم ۱۰۰ نفر است.

یکی از ساکنان محل که اعضای خانواده‌اش نیز در مسجد بوده‌اند به خبرگزاری رویترز گفته است مردان مسلح هنگام ترک محل به مردم و به آمبولانس‌ها تیراندازی می‌کردند.

قربانیان مسجد روضه چه کسانی هستند؟

مهرداد فرهمند، بی‌بی‌سی: روستای روضه که مسجد جامع آن هدف یکی از خونین‍ترین حملاتی شد که مصر شاهدش بوده، مرکز قبیله‌ای است به نام آل جریر در استان سینای شمالی بر کرانه دریای مدیترانه.

اعضای این قبیله پیرو یکی از طریقت‍های صوفی به نام جریری‍اند که از فرقه‌های جدید صوفیه به شمار می‌رود و عمر آن بیش از چند دهه نیست. جریریه در واقع شعبه‌ای از طریقت صوفی بزرگی به نام احمدیه یا بدویه‌اند که پایه‌گذارش سید احمد بدوی از عرفای بزرگ قرن هفتم هجری بود و آرامگاهش در شعر طنطا در شمال، زیارتگاه بسیار مهم و محترمی نزد مصریان است. بیشتر اینجا بخوانید.


عریش در شمال صحرای سینا قرار دارد و این منطقه محل فعالیت اعضای گروه‌های اسلامگرای تندرو بوده است که به خصوص اعضای واحدهای نظامی و امنیتی مصر را هدف حمله قرار می‌دهند.

از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر، در چهار سال پیش، بر شدت اقدامات خشونت‌آمیز این گروه‌ها افزوده شده است.

به گزارش تلویزیون مصر، در پی این حمله، جلسه امنیتی دولت مصر به ریاست عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری، تشکیل شد.

موضوعات مرتبط